האם הממשלה תתמוך בסיפוח הישובים ביו"ש?

חה"כ מירי רגב תעלה היום (ראשון) להצבעה בועדת השרים לחקיקה את החוק להחלת הריבונות הישראלית על הישובים ביו"ש. הסיכויים נמוכים.

חזקי ברוך , כ"א באייר תשע"ב

רה"מ חייב להתערב. רגב
רה"מ חייב להתערב. רגב
פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (ראשון) בהצעת החוק של ח"כ מירי רגב (ליכוד) המבקשת להחיל את הריבונות הישראלית על הישובים היהודיים ביו"ש.

בדברי ההסבר להצעה ציינה רגב, כי "ראוי כי ישראל תסיר מעצמה אחריות ושליטה ביישובים הפלסטינים בשטחי יהודה והשומרון, ולצד זאת, לא תזנח את היישובים בהם יש רוב יהודי בשטחים אלו".

לדבריה, "הצעת החוק, אשר מקורה בשיקולים מדיניים מובהקים, באה לקבוע את חובתה של ממשלת ישראל להחיל את החוק הישראלי על כל היישובים היהודיים בשטחי יהודה והשומרון וכן על כל צירי התנועה המובילים ליישובים אלה, זאת לשם הענקת ביטחון לאזרחים הישראלים המתגוררים בתחום היישובים היהודיים ביהודה והשומרון".

רגב מציינת בדברי ההסבר, כי "עד כה, עמדתן של כל ממשלות הליכוד בישראל הייתה כי בכל הסדר קבע שיחתם עם הרשות הפלסטינית, היישובים המצויים בתחום יהודה והשומרון יועברו לריבונותה של מדינת ישראל. משכך, ראוי כי עם הכרזה על מדינה פלסטינית באופן חד-צדדי יחול החוק הישראלי מיידית על כל היישובים היהודיים באזור זה".

אולם, למרות שהצעת החוק מדברת על החלת ריבונות מוגבלת ולא על החלת ריבונות רחבה על פי "תכנית אריאל" (סיפוח כל שטחי יו"ש) או "תכנית בנט" (סיפוח כל שטחי C), היא זוכה להתנגדות חריפה בשמאל.

ההערכות הכן, כי ראש הממשלה נתניהו יעדיף שלא להתעמת עם חברי הקואליציה החדשים מסיעת קדימה והותיקים יותר מסיעת העצמאות, ועל כן יביא להכשלתה של ההצעה אשר הונחה על שולחן הכנסת לפני קרוב לשנה.