מהפכה בסלולאר – למי כדאי לעבור?

חברות חדשות נכנסו בימים האחרונים לשוק הסלולאר. מי הן החברות החדשות? מה הן מציעות? למי כדאי לעבור? והכי חשוב – לא כדאי למהר.

משה מאיר - יזם בתחום התקשורת , כ"ג באייר תשע"ב

מכשיר נייד סלולארי
מכשיר נייד סלולארי
רויטרס

צרכני שוק הסלולר בישראל שמו לב בימים האחרונים לשנויים וחדשות בשוק הסלולר. מבולבלים? ננסה לעשות סדר בבלאגן.

חברות הסלולר הפכו ממותג של "סגנון חיים" לצינור טיפש שמעביר שיחות ודאטה - ואנחנו נבחר במי להשתמש!

מה השתנה?

בעקבות מספר צעדים של שר התקשורת נפתח השוק לתחרות. הוסרו חסמי המעבר. אין קנסות יציאה וניתן בקלות לנייד מספרים לחברה אחרת.

בנוסף, הותר הקשר בין קניית מכשיר (במחיר כפול) לבין מתן השירות. ניתן לקנות מכשיר בכל חנות ולקבל אותן הטבות כמו אצל חברות התקשורת. כמו כן, ניתנו רישיונות לחברות חדשות שמזעזעות את השוק.

מי הן החברות החדשות, מה הן מציעות ומה הבשורה שלהן?

נתחיל מהסוף - החברות החדשות הבינו שרוב השוק רוצה חשבון פשוט וזול וזה מה שהן נותנות.

כאשר המבנה הוא כזה גם אין צורך באלפי עובדים שצריך לממן אותם כדי שישרתו ו/או ישגעו את הלקוחות המבולבלים.

החברות החדשות מתחלקות לשני סוגים: א. מפעילות עצמאיות עם תשתית שלהם - גולן טלקום  והוט מובייל (רשת חדשה של מירס) – בהן איכות השיחות והשירות עדיין זקוק להוכחה.

ב. מפעילות וירטואליות שמוכרות שירותים של חברות אחרות תחת שמם - רמי לוי, הום מובייל ויומובייל (של חברת אלון) – בחברות אלו איכות השיחות היא בדיוק כמו פלאפון, אורנג' וסלקום.

מה הן מציעות?

1. גולן טלקום - משלמים 39 ש"ח עבור כרטיס ה-sim ובוחרים חבילה של 10 ש"ח (60 דקות ו60 הודעות טקסט) או 100 שקל ללא הגבלת שיחות  והודעות טקטס + 2 ג"ב גלישה + שיחות חינם ל20 יעדים בחו"ל. ניתן לקנות רק באינטרנט.

2. הוט מובייל - דומה לגולן ב89 ש"ח לחודש וכן תוכנית שך 10 א"ג לדקת שיחה,הודעות טקסט או  מ"ב גלישה. שיחות זולות לחו"ל. ניתן לקנות באינטרנט ובמוקדים של הוט.

3. החברות הוירטואליות (רמי לוי, הום מובייל, אלון) - דמי שימוש של כ15-20 ש"ח לחודש. דקת שיחה ב17-20 א"ג הודעות טקסט ב15-20 אג וגלישה ללא הגבלה ב55 ש"ח.

למי כדאי לעבור?

אין סיבה למהר - התחרות הגיעה ותישאר לפחות לעתיד הנראה לעין. החברות הוותיקות גם מתחילות להגיב אבל עדיין לא הבינו לגמרי את המסר של חשבון פשוט וזול.

יש לזכור כי החברות הווירטואליות הם קצת יותר יקרות מגולן והוט למשתמשים בינוניים וכבדים אך איכות השיחה שלהם מובטחת כי הן מתארחות על החברות הוותיקות.

לעומת זאת גולן והוט עדיין צריכות להוכיח לנו שהרשת שלהם תעבוד כמו שצריך.

לא בטוח שכל החברות יצליחו לחיות בתנאים החדשים - אך בסופו של דבר  אנחנו מקווים שהתחרות תישאר איתנו.