האברכים הופלו לרעה במבצע המקררים

מבצע משרד האנרגיה להחלפת מקררים ומזגנים כדי לחסוך באנרגיה נשלל מאברכים מקבלי הבטחת הכנסה ממשרד החינוך. המשרד: חוסר ידיעה.

חיים לב , כ"ד באייר תשע"ב

מקרר לשומרי שבת
מקרר לשומרי שבת
פלאש 90

בדיון מיוחד שהתקיים ביום שני בוועדה לפניות הציבור סביב מבצע שערך משרד האנרגיה להחלפת מקררים ומזגנים כדי לחסוך באנרגיה, שוב עלתה סוגיית האפליה לרעת הציבור החרדי. במסגרת התכנית, השקיעה המדינה עשרות מיליונים לטובת האוכלוסייה החלשה של מקבלי "הבטחת הכנסה" מהביטוח הלאומי, אך שללה זכות זאת מאברכים מקבלי הבטחת הכנסה ממשרד החינוך. נציגי משרד האנרגיה טענו כי זה נעשה מחוסר ידיעה שיש זכאי הבטחת הכנסה מחוץ לביטוח הלאומי.

מדובר במבצע בה הוחלפו עשרות אלפי מקררים ומזגנים בהנחה של 60% לזכאי הבטחת הכנסה של הביטוח הלאומי והנחה של - 30% משאר חלקי האוכלוסייה. דא עקא, שמבצע שתוכנן לשנה, הסתיים בתוך שבוע בגלל התנפלות המונית על עשרות אלפי המקררים שהוצאו להחלפה. כל השאר נותרו, בלי הנחה ובלי מבצע.

נציגי משרד האנרגיה אמרו כי במבצע הבא כבר יכלילו את האברכים והסטודנטים מקבלי הבטחת הכנסה ממשרד החינוך ויוסיפו גם מקררים שיש בהם שמירת שבת "למהדרין", אבל לדבריהם "ישנה בעיה" שכן המבצע הבא הוקפא בגלל חוסר תקציב. זאת למרות שהתקציב אושר מזמן.

לדברי יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ הרב אייכלר, הממשלה החליטה להקפיא את המבצע ברגע שהחרדים נכנסו למבצע. "זאת שערורייה ואפליה על רקע דתי", טען. "הביורוקרטיה השלטונית כה מסואבת, עד שאפשר "לדלג" על רבבות זכאים למקררים מוזלים, מחוסר ידיעה ובלבד שיהיו חרדים", אמר. "אם מישהו היה מוציא מרשימת הזכאים את הבדואים או הרוסים הזקוקים לעזרה, הארץ הייתה נרעשת ת"ק על ת"ק והיו מוציאים מיד הון עתק, כדי לתקן את ה"טעות". אם אכן הייתה כאן טעות, זה יוכח בניסיון לתקן את העוול במיידי. לא ייתכן שיודיעו לכנסת שהעוול תוקן ובמבצע הבא יכללו האברכים במבצע ההחלפה, אבל "התקציב נגמר", בדיוק לפני המבצע הבא, שכבר הוציאו עליו מכרזים מסודרים", אמר.