מטבעות מימי המרד הגדול נמצאו בתל שילה

בתל שילה נמצאו הבוקר מטבעות עתיקות, ככל הנראה מתקופת המרד הגדול, שעליהם נכתב "שנת ... לגאולת ירושלים"

חגי הוברמן , כ"ה באייר תשע"ב

המטבעות שנמצאו בתל שילה
המטבעות שנמצאו בתל שילה
תצפית

בתל שילה שבבנימין נמצאו הבוקר מטבעות עתיקות, ככל הנראה מתקופת המרד הגדול, שהביא לחורבן בית המקדש השני.

על המטבעות נכתב. "שנת ... לגאולת ירושלים" .

המטבעות עדיין לא נוקו. נראה שלאחר הניקוי הם יתוארכו בצורה מדוייקת יותר.

לפני 5 שנים, בשנת תשס"ו, 2006, נחשפה במקום כנסיה גדולה המתוארכת למאה השלישית לספירה (אחת הכנסיות העתיקות בעולם) ובפסיפס רצפתה נכתב: "רחם על תושבי שילה".

היתה זו הוכחה ארכיאולוגית ראשונה שהתל הוא אכן תל שילה.

הגבעה הארכיאולוגית נקראה בשם "חרבת סיילון" והמעיין הסמוך נקרא "עין סיילון", שניהם משמרים את השם שילה. גם העמק מדרום לגבעה, הנקרא כיום "סהל אל איסתונא" (ע"ש חרבת איסתונא במזרחו), נקרא בעבר בפי תושבי המקום "סהל אל עיד" (עמק החג) או "סהל אל בנאת" - עמק הבנות". שמות אלו רומזים על החג שהתרחש בכרמי שילה ובו בנות ישראל יצאו לחולל בכרמים, אחד המקורות לט"ו באב- חג האהבה היהודי, ובני בנימין היו חוטפים את בנות שילה ומתחתנים איתם.

החל משנת 2010 החלו באתר "תל שילה" סדרת חפירות ארכאולוגיות שמטרתם לחשוף את שילה העתיקה על כל שלביה. בחפירות עוסקים מכינות קדם צבאיות ובני נוער רבים תחת ניהולם של אנשי צוות וארכאולוגים מומחים.

כמעט בכל שמונת האיזורים של החפירות בתל נמצאו ממצאים מתקופת כניסת בני ישראל לארץ, ומתקופת ההתנחלות (ברזל ראשונה). בין השאר נמצאו באיזור המערבי מבנים רבים מתקופת ההתנחלות, ושרידים רבים של קנקני "שפת צווארון", כדים ענקים ששימשו כנראה לאחסון תבואה, ומי יודע אולי לאחסון זיתים לשמן למשכן. במקום אחר בתל נמצאו צימוקים וגרעיני חיטה מפוחמים, עדות לאילמת לסופה של שילה שאינו מוזכר בפירוש בכתובים.