האיחוד האירופי יציל את מוכר בית המכפלה?

סגן יושב ראש וועדת החוץ של האיחוד האירופי הגיש שאילתא לדיון בפרלמנט האירופי על רקע האיומים להוציא להורג את מוכר בית המכפלה.

אורלי הררי , כ"ו באייר תשע"ב

בית המכפלה
בית המכפלה
חזקי עזרא

בעקבות פניית ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, הגיש סגן יושב ראש וועדת החוץ של האיחוד האירופי, ד"ר פיורלו פרוברה, שאילתא לדיון בפרלמנט האירופי בעניינו של מוחמד אבו שהלה, מוכר בית המכפלה לתושבי הישוב היהודי בחברון שנכלא ונדון למוות על ידי הרשות הפלשתינית.

"הרשעתו של אבו שהלה בוצעה ללא שום הצדקה, ולכן על האיחוד האירופי להתערב כדי להציל את חייו", כתב פרוברה בפנייתו, והוסיף " לא יעלה על הדעת שאדם שמוכר את ביתו יגונה וישפט להורג. הרשות הפלשתינית היא הנהנית העיקרית של הסיוע האירופאי ולכן עלינו להתערב בעניין ולדרוש מהרשות הפלשתינית לבטל מידית את עונש המוות נגד אבו שהלה. ולהוציא את עונש המוות על מכירת נכסים ואדמות מחוץ לחוק".

פרוברה ציין את הפרסומים בכלי התקשורת בישראל ודרש משרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון להתערב בכוח בעניינו של אבו שהלה. "אני בטוח שגם נשיא הפרלמנט מרטין שולץ יחד עם כל חברי הפרלמנט מגנים כל אפשרות של הטלת עונש מוות. בדיוק כפי שהאיחוד האירופי גינה בעבר את פסק הדין שהוצא נגד אזרחית בלארוס אולדזיסאלו קאוליו".

סגן יושב ראש וועדת החוץ של האיחוד האירופי סיכם את המכתב ששלח, במשפט "אני קורא לרשות הפלשתינית לעכב באופן מיידי את ביצוע עונש המוות שנגזר על אבו שהלה, כפי שנדרש על ידי האסיפה הכללית של האו"ם".

אבו שהלה נעצר לפני כארבעה חודשים ונחקר בעניין מכירת הבית בחברון ליהודים. הוא לא הודה ושוחרר. לפני 66 יום נעצר שוב הפעם על ידי הממ"ס הפלסטיני אשר בכוח הוציא ממנו הודאה על מכירת הבית, הושם בבידוד מאז מעצרו ו"זוכה" להשפלות יומיות.

צו ההוצאה להורג נגד אבו שהלה ממתין לחתימתו של יו"ר הרשות אבו מאזן, אשר חתימתו תאשר למעשה את הוצאתו לפועל של גזר הדין. בתוך כך מצבו הרפואי של האיש קשה. אבו שהלה סובל ממחלת לב ולאחרונה עבר ארבעה צנתורים.