'בוגרי נח"ל חרדי – בגדודי מילואים רגילים'

האגודה למען החייל התורני: בוגרי נח"ל חרדי שובצו ביחידות מילואים רגילות. צה"ל: מי שלא בגדוד המילואים של 'נצח' שובץ במאגר ייחודי.

שמעון כהן , כ"ח באייר תשע"ב

מרעננים. נצח יהודה
מרעננים. נצח יהודה
פלאש 90

יו"ר 'האגודה למען החייל התורני', אליהו לקס, מדווח כי בתקופה האחרונה התקבלו באגודה עשרות פניות מחיילי מילואים ששירתו בגדוד נצח יהודה (נח"ל חרדי) והשתחררו מהגדוד לפני מספר חודשים, "ולתדהמתם, הם שובצו לשירות מילואים ביחידות אחרות, בניגוד למחויבות הצבא שחיילי נצח יהודה יבצעו את שירות המילואים בגדודם".

לקס מספר כי חקר את הסוגיה ולאחר בירור מאומץ גילה "שגדוד המילואים הקיים צר מלהכיל את כל הכמות המבורכת של חיילי המילואים ויש להקים גדוד נוסף במתכונת זו כדי שצה"ל יוכל לקיים את הבטחותיו לציבור ואת חובותיו לחיילים".

במכתב ששיגר לקס לראש אכ"א, האלוף אורנה ברביבאי, הוא מספר על הטענות שהגיעו לאגודה וקובע כי "למרבה הצער, צה"ל מתנהל כגוף פופוליסטי המתיירא מריבוי החרדים בו. אם יוקם הגדוד המדובר, ייאלץ הצבא להקים חטיבה תורנית וחרדית, דבר המהווה מבחינת הצבא גבול שדגל שחור ומאיים מתנוסס מעליו".

עוד הוא מוסיף ואומר כי "היות שלאחרונה התקשורת מנהלת בהנאה קמפיין לגיוס כל המגזרים לצה"ל, צפה ועולה שוב השאלה הבסיסית: האם אמנם צה"ל ערוך לגייס את החרדים? תשובתנו שלילית. לצה"ל חשובה יותר ההתעסקות בפוליטיקה מאשר הצרכים הענייניים והחיוניים".

לקס מדגיש במכתבו כי "באגודה איננו מתעסקים בפוליטיקה אלא בטובת החיילים; איננו מתעסקים בראייה קצרת טווח אלא רואים את הנולד. אם לא ישתנה יחס הצבא לחרדים נמליץ בכל עוז לפרט ולציבור לא להתגייס לצה"ל".

בתגובה לדברים נמסר מלשכת דובר צה"ל כי "בשנת 2009 הוקם גדוד "נצח ישראל" על בסיס משוחררי גדוד "נצח יהודה". הודות לאיכות הלוחמים , הגדוד עומד כיום על מעל 150% איוש במערך הלחימה. לוחמים משוחררים מהגדוד שאינם משובצים בגדוד המילואים משובצים במאגר כ"א ייחודי לאוכלוסיה זו. יש להדגיש כי לאור ייחודיות האוכלוסייה וצרכיה לא ניתן לשבץ את המשוחררים ממנה בשאר גדודי המילואים. כמו כן, בימים אלה מתקיימת עבודת מטה לבחינת הקמת גדוד לוחמים נוסף ייעודי לאוכלוסיה זו אך טרם התקבלה כל החלטה בנושא".