מבחן המצפון של השרים - ההסדרה

יום מכריע בכנסת. למרות סירוב נתניהו לאפשר חופש הצבעה לשרים יועלה חוק ההסדרה להצבעה. איך יצביעו השרים שהבטיחו נאמנות להתיישבות?

שמעון כהן , ב' בסיון תשע"ב

חופש הצבעה מצפוני? עדיין לא. פוליטיקה ישראלית
חופש הצבעה מצפוני? עדיין לא. פוליטיקה ישראלית
פלאש 90

מתח לקראת הצבעת חוק ההסדרה היום במליאת הכנסת. לאחר עיכובים חוזרים ונשנים יועלה היום להצבעה החוק שנועד להסדרת הישובים החדשים על אף שראש הממשלה לא התיר לשרים להצביע על פי צו מצפונם.

נזכיר כי העלאת החוק להצבעה נדחתה משבוע לשבוע על מנת לנסות ולגבש רוב להעברתו. יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאב אלקין, אחד ממובילי שני חוקי ההסדרה, הבהיר זה מכבר כי אמנם עלה בידו להשיג חופש הצבעה עבור חברי הקואליציה, בניגוד לעמדת ראש הממשלה, אך ללא תמיכת השרים בחוק לא ניתן יהיה להעביר את החוק.

בשבועות האחרונים התקיימו דיונים ארוכים מול ראש הממשלה בדרישה לאפשר לשרים להצביע בהתאם למצפונם. אל מול התובעים חופש הצבעה עומדת עמדתם של שרים כמו שר הביטחון ברק, השרים בגין ומרידור הטוענים כי משמעות חוק ההסדרה המגיע לאחר הכרעת בית המשפט המחייבת הרס של השכונות והישובים היא זלזול בבית המשפט. כמו כן טוען גם הבוקר השר ברק כי ממשלת ישראל חייבת לשמור על עצמאות בית המשפט העליון שכן עצמאות זו היא "המגנה עלינו בזירה הבינלאומית" מפני תביעות סביב המתרחש בשטחי יהודה ושומרון. זכורים גם דבריו באחרונה של השר מרידור ולפיהם חוק ההסדרה אינו בארסנל הכלים של ממשלת ישראל, אמירה שקוממה עליו רבים בליכוד ובהתיישבות שהגדירו אותו כמעט כ"סוס טרויאני" של השמאל בתוככי המפלגה.

במידה ואכן לא יעבור החוק לא ניתן יהיה להעלותו בחצי השנה הקרובה, תקופה בה אמור להתרחש הרס של שכונת האולפנה בבית אל, גבעת אסף, עמונה ומגרון. לעומת זאת על מנת לאפשר את הליכי החקיקה נדרש פרק זמן מסוים ועל כן אין ברירה אלא להעלות את החוקים היום.

כזכור מאחורי החוקים עומדים חברי הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי) ויעקב כץ, כצל'ה (האיחוד הלאומי). בשעת ההצבעה צפויים תושבי שכונת האולפנה לשבת ביציע האורחים במליאת הכנסת "כדי לראות בעיניים את המצביעים", אומרים שם ומזכירים את הצהרות ההתחייבות שהביעו שרים וחברי כנסת להתיישבות בכלל ולשכונת האולפנה בפרט. רבים מהם שבו וציטטו את דבריו של ראש הממשלה נתניהו ולפיהם הרס השכונה הוא גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה.

אם כן, נותרה שאלת הצבעת השרים. כתבנו בכנסת חזקי עזרא מדווח כי על פי בכירים בליכוד בכוונת חלק ניכר מהשרים להצביע בניגוד לעמדת ראש הממשלה. אנשי הליכוד מדווחים כי "השר סילבן שלום אמר לנו באופן ברור שיצביע בעד. גם השר גלעד ארדן אמר כי “אם החוק יעלה מחר אני אתמוך".

עוד מדווח כתבנו כי השר משה (בוגי) יעלון אמר אמש כי "אם הצדק יעמוד מול החוק אבחר בצדק, אם אין ברירה ואין פתרון אתמוך בחוק". השרים משה כחלון וישראל כץ הודיעו שיתמכו בחוק, כץ אמר ביום שני כי “אם יש לחברי הכנסת חופש בחירה גם לשרים צריך שיהיה חופש בחירה".

יו"ר 'קדימה', השר שאול מופז הורה לחברי סיעתו להצביע נגד החוק ואולם מתברר בימים האחרונים כי למרות עמדתו בכוונת חלק מחברי הסיעה ככל הנראה להיעדר בשעת ההצבעה ויתכן שחלק מהם אף יצביעו בעד.