ראשי האוניברסיטאות: עמדת היועמ"ש - אומללה

בועד ראשי האוניברסיטאות תוקפים במילים חריפות את העמדה שהציג היועמ"ש בפני ביהמ"ש המחוזי בפ"ת בסוגיית הטסת בעלי חיים לניסויים.

שלמה פיוטרקובסקי , ח' בסיון תשע"ב

ג'ואי הקוף הלבקן
ג'ואי הקוף הלבקן
יוני קמפינסקי

בועד ראשי האוניברסיטאות מאוכזבים מעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע היום כי לא ניתן לחייב את חברת "אל על" להטיס לארץ בעלי חיים לצורך ניסויים.

היועמ"ש התייצב בבית המשפט והביע את עמדתו בנוגע לתביעה שהגישו שבע אוניברסיטאות המחקר נגד חברת אל על, בדרישה לחייב את החברה להטיס לארץ וממנה בעלי חיים הדרושים לצורך ביצוע ניסויים רפואיים. על פי עמדת היועמ"ש לא ניתן לחייב את "אל על" לבצע את ההטסה, זאת משום שהיא כבר איננה "מוביל נקוב" יחיד לישראל.

בועד ראשי האוניברסיטאות אומרים בתגובה לעמדת היועמ"ש, כי "מדובר בעמדה אומללה שאם תתקבל עלי ידי בית המשפט משמעותה פגיעה אנושה בכל הציבור בישראל בכלל ובציבור החולים בפרט, שכן עמדה זו מחסלת את האפשרות למציאת תרופות למחלות אנושות".

"צר לנו שהיועץ המשפטי לממשלה לא מצא לנכון להיפגש עם מי מהחוקרים העוסקים בתחום כדי להתרשם מכלי ראשון על חשיבות הנושא ותרומתו להצלת חיים. תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה הוא לשמור בראש ובראשונה על האינטרס של הציבור בישראל ולכן עמדתו זו תמוהה מאוד בעינינו שכן הוא מפקיר לגמרי את ציבור החולים במדינת ישראל. אנו תקווה כי, טובת החולים והציבור בישראל היא זו שתעמוד בפני בית המשפט בבואו לפסוק בסוגיה קריטית זאת לבריאות וחיי אדם", מוסיפים בועד ראשי האוניברסיטאות.

לגופו של עניין מסבירים בועד, כי "הצעד בו נקטה אל-על מהווה פגיעה אנושה במאבק לריפוי מחלות ולהצלת חיי אדם. מחקרים אלה, הנעשים באופן המצומצם ביותר ותוך קיום הנהלים המחמירים ביותר, אפשרו בעשורים האחרונים פיתוח של תרופות וריפוי של מחלות שונות. ללא מחקרים אלה לא היו בנמצא תרופות וטיפולים למחלות כגון שחפת, דלקת קרום המוח, מחלת הסרטן, סוכרת, מחלות ניווניות של מערכת העצבים ועוד. לא היו בנמצא חיסונים רבים, וניתוחים שונים לא היו אפשריים כלל כולל השתלות אברים".

"חשוב להדגיש כי באותם מקרים מצומצמים בהם נעזר המחקר בבעלי חיים, ישנה הקפדה יתרה על הקטנת הסבל של בעלי החיים, הקטנת מספר בעלי החיים בכל ניסוי למינימום האפשרי, ושימוש בחלופות אחרות ככל האפשר כמו הדמיות מחשב וכד'. יתרה מכך, השימוש בחיות לניסויים בישראל נמוך יחסית למדינות אחרות בעולם המערבי", הוסיפו בועד.