גם המדינה תשתתף במימון איסוף תרומות מח עצם

לראשונה תשתתף המדינה במימון איסוף תרומות מח עצם, בזכות חוק "עמית קדוש" שמחייב את המדינה להשתתף במימון איסוף התרומות מידי שנה.

חזקי ברוך , ט' בסיון תשע"ב

גיבוי כלכלי לאיסוף התרומות
גיבוי כלכלי לאיסוף התרומות
פלאש 90

מבצע איסוף תרומות ארצי למאגר מח העצם יתקיים מחר (ה') תוך דגש על יוצאי עדות המזרח שנמצאים בייצוג נמוך יחסית. בעמותת "עזר מציון" מתכוונים לאסוף דגימות רוק מאנשי העדה העירקית, תימנית, גיאורגית, בוכרית, קווקזית, כורדית ואתיופית. העדות האלו, מסבירים בעמותה, נמצאות בתת-ייצוג במאגר הלאומי, גורם שמקשה משמעותית על מציאת מח עצם לחולי סרטן שמוצאם מאותן עדות.

השנה בניגוד לשנים קודמות, גם המדינה תשתתף במימון האיסוף והכל בזכות חוק "עמית קדוש". את החוק ייזמו חברי הכנסת זאב בילסקי וזבולון אורלב בעקבות מבצע ההתרמה שנערך לפני מספר שנים למציאת תורם עבור הילדה עמית קדוש מכפר סבא שנזקקה לתרומת מח עצם. בעקבות מבצע ההתרמה נפגש ח"כ בילסקי עם ד"ר ברכה זיסר, מנהלת "עזר מציון". במהלך פגישתם היא הסבירה לו כי חייהם של חולים רבים תלויים בתרומות כספיות מתורמים מהארץ ומהתפוצות, ללא כל מעורבות ממשלתית. הניסיון מראה כי הסיכוי להשיג תורם ממאגרים בחו"ל קטן מאוד בשל אי התאמה גנטית ולכן כל כך חשוב להרחיב את מאגר המידע בישראל.

יוזם החוק, ח"כ זאב בילסקי: "לשמחתי, לאחר מאבק של שנים החליטה הממשלה להכיר במאגרי מח העצם ולראשונה המדינה תהיה מעורבת במימון הבדיקות. כתוצאה מכך נגרום להגדלה של המאגרים ולהוספה של למעלה מ- 20 אלף דגימות בשנה אשר יתווספו למאגרי מח העצם בשאר מדינות העולם, שלפי ההערכה, יסייעו למספר רב יותר של אנשים".

החוק שאושר לפני כשנה מגדיר כי משרד הבריאות יעביר מימון שנתי לעמותות הפועלות בתחום, כדי לאפשר להן לבדוק תורמים פוטנציאליים. בשנה הראשונה יעמדו הסכום על 5 מיליון שקל ב-2012 על 2.5 מיליון שקל ולאחר מכן "בהתאם לצרכים".