לא שומעים את הדרשן בשבת? קבלו את "שבת קול"

המדובר במערכת הגברה ייחודית מבית מכון צומ"ת לטכנולוגיה המותרת על פי ההלכה לשימוש בשבתות ובמועדי ישראל

חיים לב , י' בסיון תשע"ב

ישיבה, אילוסטרציה
ישיבה, אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

לא שומעים את דברי האדמו"ר ב'טיש' בשבתות? לא מצליחים לקיים אירוע המוני בחגים?

קבלו את הפיתרון המושלם מבית מכון צומ"ת לטכנולוגיה והלכה בדמות "שבת קול" שהושק השבוע. המדובר במערכת הגברה ייחודית המותרת על פי ההלכה לשימוש בשבתות ובמועדי ישראל.

במהלך החודשים האחרונים נוסתה המערכת בהצלחה במספר הזדמנויות, בהיקפים מצומצמים, ובסוף השבוע האחרון, לראשונה, נעשה בו שימוש במספר מוקדים דתיים ברחבי הארץ.

על פי מפתחי רמקול השבת, במהלך ייצור הרמקול הוקפד על כך שהשימוש במכשיר לא יסגור מעגלים חשמליים -דבר שהוא אסור בשבת. הרמקול עצמו מופעל על-ידי שעון שבת שאינו חשוף לעין וללא כל צורך בהתערבות אנושית. גם המתגים נמצאים בתוך קופסה נעולה.

המפתח לקופסה הנעולה נמצאת בידי "משגיח" לאורך כל השבת, וזאת, כדי לשלול חשש שאי מי יפתח את הקופסה ויבצע במכשיר שינויים שיובילו לחילול שבת.

"הפיתוח הטכנולוגי החדש מבוסס על עקרון הלכתי מקובל ומוסכם של היתר לשינויי עוצמת קול, כמו במכשירי שמיעה אישיים", הסביר הרב ישראל רוזן, המהנדס העומד בראש מכון צומ"ת.

האם אין במכשיר השבתי טעם לפגם המזכיר את הרפורמים בהיכליהם? לדברי הרב רוזן התשובה שלילית. לדבריו, בין השיקולים שהוציאו לאור את פיתוח המערכת היתה ההתחשבות בצורכי הדור ואת "היכולת להבחין ולהסביר לציבור את ההבדל בין מגבירי קול שסימלו בעבר את היכלי הרפורמים, לבין אלקטרוניקה דיגיטלית עכשווית".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il