הספין של נתניהו - פרשנות

בנימין נתניהו מבקש כדרכו "לקנות זמן", אולם הפעם הכתובת היא המתיישבים בגבעת האולפנה ושלושת הישובים הנוספים. השיטה: ספינים.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג בסיון תשע"ב

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
פלאש 90

לאחר שנכשל בנסיון "לקנות זמן" מול בג"ץ פונה נתניהו לכתובת הבאה ומבקש "לקנות זמן" במאבק מול מתיישבי גבעת האולפנה, זאת באמצעות הפרחתן של הבטחות מופרכות לחלל האוויר. בסביבתו של נתניהו יש כנראה מי שחושב שכמה הבטחות הזויות ובלתי ניתנות לביצוע, יחד עם "סוכריה" שתאריך הענקתה בפועל לא נקבע, יצליחו למסמס את המאבק הנחרץ על בתי שכונת האולפנה בבית אל. אולם, מי שינבור מעט בהבטחותיו של נתניהו יגלה שמדובר פשוט ב"ספין".

לא לחינם לא שמעתם עד כה את נתניהו עצמו מבטיח בקולו את שתי ההבטחות ההזויות העיקריות, ניסור והזזת הבתים ובניית 300 יח"ד בבית אל. מי שקצת בקי בענייני ניסור והזזה יודע, שזהו הפתרון המוצע כמעט כל אימת שעולה מחשבת פינוי היכנשהוא על הפרק. למרות זאת, עד היום נעשו בישראל רק נסיונות בודדים לבצע תהליך שכזה, הידוע ביותר, שגם הצליח, היה בתי המושבה הטמפלרית בתל אביב, אשר הוזזו כמה עשרות מטרים לטובת בניית הקומפלקס החדש בקריה בתל אביב. מי שינסה להשוות בין המקרים יגלה מיד מה ההבדל. בעוד בת"א הוזזו כמה בתים חד קומתיים בעלי ערך היסטורי לשימור כמה עשרות מטרים בשטח מישורי, כאן מדובר על הזזת חמישה בנייני קומות חדשים שערכם נגזר מהמקום בו הם מוצבים, על גבי קרקע הררית, סלעית וטרשית. הסיכוי שצעד כזה אכן יבוצע שואף לאפס. מטרת ההבטחה היא להקל על הוצאת התושבים מהבתים, גידור השטח והוצאתו מליבותיהם ומחשבותיהם של תושבי הישוב. אחר כך כשיגיעו הדחפורים מאמין נתניהו שאיש כבר לא יאבק על הבתים.

הספין השני, החמור יותר, הוא ספין ה"עשרה בתים על כל בית". אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק. למעלה מעשר שנים מנסים קברניטי הישוב בית אל, אנשי תנועת ההתיישבות "אמנה" וגורמים נוספים לאתר קרקע עליה ניתן לבנות בבית אל לא 300 יחידות דיור אלא הרבה פחות, 100 בלבד. כל הניסיונות נתקלו עד כה בחומה בצורה מצידם של כל הגורמים הרלוונטיים. אפילו נסיונות לבנות בתוך שטחי התב"ע (תכנית בניין עיר) המאושרת של הישוב ולחרוג רק בפרמטרים זניחים יחסית נתקלו בכתף קרה מצידם של הגורמים הרלוונטיים בנהל האזרחי. מניין צצה לה פתאום קרקע ל-300 יחידות דיור? מן השמיים?מדובר בספין נוסף שנועד להרגיע את קברניטי הישוב, אשר כבר שנים נתקלים בחומה בצורה בכל הנוגע לבניה בישובם.

בסופו של דבר מבחנה של ההתיישבות ביו"ש, מבחנם של חברי הכנסת ולמעלה מכל מבחנם של שרי הליכוד הנאמנים לארץ ישראל יהיה בהבנה שמדובר בספין. מי שיבחר לקנות את הספין של נתניהו ולהתנגד או להיעדר בהצבעות על חוק ההסדרה (בקריאות השונות, לא רק ברביעי השבוע), יהיה חתום במו ידיו על ההרס והחורבן שסופו מי ישורנו.