למה לשמור על הרוב היהודי?

80% מערביי ישראל מאשימים את הרוב היהודי באחריות לנכבה; 58% משלימים עם ישראל כמדינה בעלת רוב יהודי.

עוזי ברוך , ט"ז בסיון תשע"ב

ערבים מתפרעים
ערבים מתפרעים
צילום: פלאש 90

80% מערביי ישראל מאשימים את הרב היהודי באחריות לנכבה, 38% מהם משתתפים באירועים לציון הנכבה ו-76% מרגישים שחוקים דוגמת "חוק הנכבה" מחלישים את אמונתם בחיים משותפים עם יהודים, כך עולה ממצאי מדד יחסי יהודים-ערבים לשנת 2011, אותו עורך למעלה מ-30 שנים פרופ' סמי סמוחה מאוניברסיטת חיפה.

עם זאת, 58% משלימים עם ישראל כמדינה בעלת רוב יהודי. "למרות השסע העמוק יש הסכמה בין רוב היהודים ורוב הערבים על חיים ביחד במדינת ישראל, כך שעדיין קיימת תשתית של חברה משותפת", ציין פרופ' סמוחה, שיציג את הממצאים המלאים של המדד בכנס שיתקיים מחר (יום ה', 7.6) במרכז היהודי-ערבי באוניברסיטת חיפה.

במדד לשנת 2011 השתתפו 702 יהודים ו-715 ערבים, כששני המדגמים מהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת של מגזר זה. לדבריו של פרופ' סמוחה, הממצאים ממשיכים להראות על השלמה של הציבור הערבי עם החיים בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, לצד החרפה בעמדותיו ביחסו למדינה.
63.5% מהערבים סבורים שאין זה מוצדק שישראל תשמור על רוב יהודי ו-73% אומרים שהממשלה היום נוהגת עם האזרחים הערבים כאל אזרחים מדרגה שנייה או כאל אזרחים עויינים שאינם ראויים לשוויון

כאמור, מהממצאים עולה כי רוב הציבור הערבי מקבל את זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית: 57.7% מהערבים משלימים עם ישראל כמדינה בעלת רוב יהודי, 56.6% משלימים עם ישראל כמדינה שהשפה השלטת בה היא השפה העברית, 58% משלימים עם ישראל כמדינה שיום השבת הוא יום המנוחה שלה ו-68.3% מהערבים מעדיפים לחיות בישראל מאשר בכל מדינה אחרת בעולם.

יחד עם זאת, 63.5% מהערבים סבורים שאין זה מוצדק שישראל תשמור על רוב יהודי ו-73% אומרים שהממשלה היום נוהגת עם האזרחים הערבים כאל אזרחים מדרגה שנייה או כאל אזרחים עויינים שאינם ראויים לשוויון.

לדבריו של פרופ' סמוחה, מבט לאורך השנים מראה היטב את המגמה של פרגמטיזם לצד החרפה: בשנת 2011 19% מערביי ישראל שללו את זכות הקיום של מדינת ישראל כמדינה, זאת לעומת 11% ששללו זכות זו בשנת 2003. 57% מערביי ישראל אמרו שיצביעו במשאל עם בעד חוקה "שמגדירה את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומבטיחה זכויות אזרח מלאות לערבים", אולם שיעור תמיכה זה עמד על 70.9% ב-2006. למרות זאת, כשמשווים את המספרים לתפיסות של ערביי ישראל לפני 30 שנים רואים שאין כמעט שינוי לאורך התקופה.

"נראה שעל אף ההידרדרות במצב, הריאליזם והשכל הישר עדיין גוברים. חובה על הממשלה ועל ארגונים אזרחיים, כמו המרכז היהודי-ערבי, לעשות ככל יכולתם לטיפוח הגשרים בין יהודים וערבים", ציין פרופ' יצחק ויסמן, ראש המרכז היהודי-ערבי שעומד מאחורי ארגון הכנס.