חיים משגב: נתניהו פעל בצורה לא חוקתית

עו"ד ד"ר חיים משגב קובע שהדרך שבא אילץ ראש הממשלה את השרים להצביע נגד חוק ההסדרה אינה תקינה, "הוא הולך בדרכיו של אריאל שרון".

בני טוקר , ט"ז בסיון תשע"ב

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
רויטרס

עו"ד ד"ר חיים משגב, מרצה בכיר למשפט פלילי במכללה האקדמית נתניה, קובע בראיון לערוץ 7 כי הדרך שבא אילץ ראש הממשלה בנימין נתניהו את שריו להצביע נגד חוק ההסדרה אינה חוקתית, "זה לא תקין, לא הגיוני, לא חוקתי, לא דמוקרטי ולא הולם ממשלה במדינה דמוקרטית חופשית".

"ראש ממשלה יכול למנות או לפטר שר, אבל לבוא ולומר לשר שאם הוא יצביע לפי מצפונו הוא מפוטר, זהו צעד מרחיק לכת. לכל אדם יש דעה עצמאית ודעה משלו ואם שר סבור שבנושא מסוים הוא לא מוכן ללכת אחרי ראש הממשלה זאת זכותו. לסתום את פיו באיום כזה, זה באמת לא תקין. זה אולי חוקי אבל לא תקין, כשר אבל מסריח".

ד"ר משגב קובע, שבגוף דמוקרטי צריך לכבד את החלטת הרוב אבל אסור ליצור רוב בעזרת איומים, "זה רע מאוד, זה נראה מאוד רע. הרי בשביל מה יש ועדות שרים לעניינים שונים, אם לא בשביל שכל שר יוכל להשמיע את דעתו. נכון שבגוף דמוקרטי כשמתקבלת החלטה של רוב, כולם מחויבים להחלטה והמיעוט צריך לכבד את הרוב, אבל אי אפשר לבוא למיעוט ולומר לו אני מגרש אותך".

משגב אומר, שהוא משוכנע שאם כל השרים שתמכו בגבעת האולפנה, היו מצביעים בעד חוק ההסדרה הם לא היו מפוטרים, "זה חמור מאוד שאותם שרים משנים את דעתם בגלל איום של פיטורין, אדם צריך להיות נאמן להשקפותיו ולהיות מוכן לשלם מחיר ציבורי מסוים. אני גם לא רואה שראש הממשלה היה מסוגל לפטר עשרה שרים, אם כולם היו מתייצבים מולו, הוא היה נאלץ לבלוע את הרוק ולמחול על כבודו".

משגב מיצר על כך שנתניהו הולך בדרכי קודמו, אריאל שרון, "הוא הולך בדרכיו של אריאל שרון, שהיום כולם יודעים שהוא הלך בדרך לא דרך, והוביל לגירוש יהודים מגוש קטיף, רק כדי להציל את עורו מהגשת כתב אישום. כבר אז אמרו כגודל החקירה כך גודל הנסיגה. כך שנתניהו הולך בדרך שאני לא אוהב".

לדבריו, לאיים על שר בפיטורין, זהו מעשה סחיטה לכל דבר, "נתניהו חשש שאם חוק ההסדרה יעבור, תהיה לזה השלכה מדינית, אבל יש כאלה שחושבים אחרת ממנו, ולאיים עליהם בפיטורין, זה בפרוש איום. אני חושב שאם הייתי נתקל באדם שמאיים בצורה כזאת, הייתי מגדיר את זה כסחיטה באיומים. זה כאילו אדם נכנס לחנות ומאיים או שאתה משלם לי או שאני עושה כך וכך. ולכן אני אומר שלמרות הסימפטיה שלי לראש הממשלה אני לא אוהב את מה שנעשה כאן".