תשלום לקורבנות הפיגוע וגם למשפחת המחבל

אבסורד: החוק מאפשר לשלם פיצוי לנפגעי פיגוע ובמקביל לשלם קצבת שארים למשפחת המחבל שביצע את הפיגוע, כי לא בטוח לגמרי שזה פיגוע...

שמעון כהן , כ' בסיון תשע"ב

הפיגוע אוטובוס בחיפה
הפיגוע אוטובוס בחיפה
פלאש 90

בהצעת חוק שהגיש מבקש חבר הכנסת זבולון אורלב לקטוע את האבסורד שבו הביטוח הלאומי ממשיך לשלם קצבאות שארים לבני משפחות מחבלים, בה בשעה שקורבנות הפיגוע מקבלים גם הם קצבה, ומכן ברור שמדובר בנפגעי טרור. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אורלב שהבהיר את האבסורד התמוה הזה.

הצורך בשינוי החקיקה התגלה בעקבות מקרה עליו דיווח העיתון 'מקור ראשון' ובו החליטה שופטת בית המשפט בחיפה להורות לביטוח הלאומי לשלם קצבת שארים לבני משפחתו של מחבל שבשנת 2007 חטף נשק ממאבטח וירה לכל עבר. במהלך האירוע ההוא נהרג המחבל.

לטענת השופטת לא ניתן להוכיח שאכן מדובר במחבל, ומסתבר שהכרעתה זו של השופטת מתבססת על לקונה בחוק הישראלי התומכת בעמדתה וכך נוצר מצב בו המדינה משלמת קצבת נפגעי טרור לקורבנות הפיגוע ובמקביל גם קצבת שארים למשפחת המחבל כי לא ניתן להוכיח מעל לכל ספק שמדובר בפיגוע. התבלבלתם? אתם בחברה טובה.

בהצעת החוק שלו מבקש אורלב לקבוע כי במידה ומערכת הביטחון מגדירה אירוע כפיגוע טרור לא ניתן יהיה להעביר לבני משפחת המפגע קצבת שארים או קצבה אחרת.

באשר לסיכויי הצעת החוק שלו אומר אורלב כי הוא מעדיף לפעול כאילו כלל לא בטוח שהצעת החוק תעבור שכן תמיד יכולות להיות הפתעות ו"תמיד יש רודפי צדק שבעיני הם רודפי צדק מזויפים".

שאלה לא פשוטה תישאל אחרי שההצעה תעבור והיא האם ניתן להחיל אותה רטרואקטיבית, או לפחות למנוע המשך תשלום מכאן ואילך למי שביהמ"ש פסק שיקבל תשלום תמוה שכזה.

סוגיה נוספת שעלתה במהלך השיחה עם אורלב היא סוגיית הצבעתם של שרי הממשלה על חוק ההסדרה. לדבריו הוא אינו מבין לא רק את השרים שבחרו להיעדר במקום לתמוך אלא את התפנית שביצעו השרים שהתנגדו לחוק לאחר שעלו לשכונת האולפנה והביעו עמדה נחרצת בעדו.

אורלב מציין שמדובר בפעם הראשונה בה הצעת חוק שלו נופלת משום שהוא מקפיד לוודא שהצעותיו זוכות לרוב, ובשם הסתמכות זו העלה את החוק להצבעה. כמו כן הוא מזכיר את התחייבותו של ראש הממשלה שלא לפסול את אפשרות החקיקה, אמירה שמשמעה שלא תהיה התנגדות מצידו למהלך. ,אם הייתי יודע שהוא יפסול את החוק לא הייתי ממתין שבועיים".

לטעמו של אורלב יש להפנות שאלות קשות כלפי הנבחרים שמבצעים תפנית כה משמעותית בעמדותיהם, וכמו כן גם לשאול את התקשורת כיצד זה תקפה באופן כה חריף את השר מופז על התפנית שביצע בעמדותיו לפני כחודש, ואילו כאשר ראש הממשלה והשרים מבצעים תפנית שמאלה איש אינו דורש תשובות ואינו תוקף.