ח"כ כהן: לפתור לאלתר את בעיית המסתננים

בדיון מיוחד על גילויי האלימות וההסתה כנגד מבקשי העבודה אמר ח"כ אמנון כהן: "ועדת הפנים מגנה כל מעשה אלימות כלפי כל אדם".

חזקי ברוך , כ"א בסיון תשע"ב

אמנון כהן
אמנון כהן
צילום: פלאש 90טוען....

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן, קיימה היום (שני) דיון סוער, בגילויי האלימות וההסתה כנגד מבקשי עבודה. הדיון התקיים בעקבות הצעה לסדר היום של חברי הכנסת: נחמן שי, מיכאל בן ארי, שלמה מולה, נסים זאב, דב חנין, מסעוד גנאים, ג'מאל זחאלקה ועמיר פרץ.

כבר בפתח הדיון קרא ח"כ אמנון כהן לכל תושבי המדינה לנהוג בסבלנות ובסובלנות כלפי מהגרי העבודה והדגיש כי היחס האלים כלפיהם אינו תואם את ערכי היהדות. "בצלם אלוקים נברא האדם ולכן אין כל הצדקה לאלימות", אמר ח"כ כהן.

הוא הדגיש כי הועדה פועלת כבר מספר שנים על מנת להגביל ולהפסיק את תופעת המסתננים ואף העבירה לאחרונה לממשלה מספר המלצות שאומצו על יד לשכת רה"מ. עם זאת, אמר ח"כ כהן כי הממשלה לא עושה די ולכן המסתננים מגיעים לשכונות מצוקה בהן חיות השכבות החלשות של חברה ואף פוגעות בהן. מכאן גם נובעת האלימות כלפי המסתננים. ח"כ כהן הזהיר כי בעקבות תהליכי שינוי אקלים עלולים להגיע גם פליטי בצורת מאזורים באפריקה בהם הנילוס מתייבש.

ח"כ דני דנון (הליכוד) אמר כי ברור שכל סיעות הבית מגנות את האלימות. עם זאת הדגיש כי הדרישה להוצאת המסתננים מהארץ אינה בגדר הסתה. ח"כ שלמה מולה אמר כי לא נעשתה די עבודה על ידי הממשלה לבחינת השבת המסתננים לארצות המוצא שלהם. הוא הזכיר כי רבים מהמסתננים שצעדו  אלפי ק"מ עברו השפלות ואונס ודרש יחס אנושי כלפיהם.

ח"כ מרינה סולודקין ביקשה לדעת אלו מגעים קיים משרד החוץ עם ארצות המוצא של המסתננים ועד כמה ניתן למצוא פתרונות להשבתם לארצות המוצא.

ח"כ דב חנין (חד"ש) הקריא מספר קטעי עיתונות שציטטו נוער שפגע במסתננים. אחד הנערים צוטט כאומר על המסתננים: "אני לא רוצה לראות אותם כי הם מסריחים". על פי ציטוטים אחרים, כנופיות רחוב של נוער משוטט היכו מהגרי עבודה, עד זוב דם, בשרשראות  ברזל, קסדות, וצינורות ברזל. "אנחנו יהודים", קרא ח"כ חנין. "אני שואל אתכם חברי הכנסת, האם זה לא מזכיר לנו משהו מההיסטוריה השלנו?".

ח"כ חנין האשים את הממשלה על שאפשרה את תופעת ההסתננות ואמר כי כעת אין כבר פתרונות קסם. צריך לסגור את הגבול ולדאוג לפזר את מהגרי העבודה בארץ במקומות שיסכימו לקבל אותם לעבודה ומגורים.

ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי) אמר כי הוא מסכים עם ח"כ חנין אך חולק עליו לגבי האפשרות להעניק למסתננים עבודה. לדעתו צריך לכנס את המסתננים בערי אוהלים ולדאוג להם למחסה ומזון. להערכתו, בחוסר מעש, מהגרי העבודה יבחרו לעזוב את הארץ בהקדם.

פיני קבלו, מנכ"ל השלטון המקומי, הלין על תשומות נוספות הנופלות על הרשויות המקומיות ללא שהממשלה דואגת לסייע לרשויות בהחזקת המסתננים.

באופן מפתיע, נציגי משרד החוץ שהוזמנו לדיון הודיעו כי הם "ביום כיף". ועדת הפנים גינתה בחריפות את העובדה שמשרד הפנים לא ראה לנכון לשלוח נציג לדיון.

נציג המשטרה, נצ"מ דוד גז, אמר ביחס לאלימות כלפי מהגרי העבודה כי "אכן אנו עדים לאירועים חמורים של אלימות ואסור להיגרר אפילו לאלימות מילולית כלפי המהגרים". ביחס למסתננים הוא אמר כי אחוזי הפשיעה שלהם מכפילים את עצמם משנה לשנה ואף עברה את 50% מכלל מקרי הפשיעה בשכונות בהם הם ממוקדים. עם זאת, הוסיף כי אחוזי פענוח העבירות גבוה. לשאלתו של ח"כ מיכאל בן ארי ציין כי לאחרונה התקבלה בת"א תוספת כוח אדם של 50 לוחמי מג"ב.

בסיכום הדיון אמר ח"כ אמנון כהן, כי הועדה מגנה כל מעשה אלימות כלפי כל אדם כי "בצלם אלוקים" נברא האדם", "הועדה פונה שוב לממשלה לפתור לאלתר את בעיית המסתננים. בנוסף, הועדה קוראת למשרד לביטחון פנים לתגבר את כוחות השיטור בכל מקום בו מצויים ריכוזי מסתננים".

"הועדה קוראת לציבור לשנות את השיח הציבורי ולעקור מן השורש את האלימות המילולית כלפי מהגרי העבודה. וכן הועדה פונה אל משרד החוץ לדווח על המגעים להוצאת מהגרי העבודה מן הארץ", אמר.