יועמ"ש הכנסת לח"כים: הצעתכם לא חוקתית

בצעד חסר תקדים פנה היועץ המשפטי לכנסת ל-30 ח"כים בבקשה להימנע מהגשת הצעת חוק האוסרת קיום אירועים לציון הנכבה במוסדות אקדמיים.

חזקי ברוך , כ"א בסיון תשע"ב

אייל ינון
אייל ינון
צילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, פנה בצעד חסר תקדים ל-30 חברי כנסת החתומים על הצעת חוק אותה יזם ח"כ אלכס מילר, בבקשה שימשכו את הצעתם לפני הנחתה על שולחן הכנסת.

המדובר הוא בהצעה, אשר אוסרת על מוסדות להשכלה גבוהה לאפשר בתחומם בין השאר אירועים לציון חוק הנכבה או אירועים שמטרתם היא שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

ינון מבקש מחברי הכנסת, החל ממיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי ועד לאבי דיכטר מקדימה, לשקול פעם נוספת את הגשת הצעת החוק אשר לטענתו "אינו מקובל במדינות דמוקרטיות אשר חורטות על דגלן את חופש הביטוי הפוליטי ואת החופש האקדמי".

את הפניה שיגר ינון, לאחר שלדבריו, דין ודברים עם המציע הראשון, אלכס מילר, לא הביא לשינוי עמדתו.

ינון מדגיש, כי חופש הביטוי נועד להגן דווקא על השמעתן של דעות שאינן עומדות במרכז הקונצנזוס הישראל, והן כאלו אשר "הכלל אף סולד מהשמעתן ברבים".

לאור זאת טוען ינון, כי בהצעת החוק אותה מבקשים הח"כים להגיש ישנם כהגדרתו "קשיים חוקתיים משמעותיים", אולם למרות זאת מציין כי נשיאות הכנסת אינה רשאית לפסול את ההצעה, מכיוון שהיא איננה נופלת בגדר עילות הפסילה המופיעות בחוק.