טבחו מיליונים והשקיעו מיליונים בהשתקה

מומחה לרצח העם הארמני מספר על התקופה המושתקת בתולדות תורכיה, ועל הלחצים הבינלאומיים, כולל על ישראל, שהופעלו להשתקה.

שמעון כהן , כ"ב בסיון תשע"ב

ארמנים
ארמנים
ערוץ 7טוען....

במליאת הכנסת התקיים היום דיון מיוחד על רצח העם הארמני.

יו"ר הכנסת ראובן רובי ריבלין הדגיש, כי הדיון שמתקיים זו לא הפעם הראשונה אינו מתקיים בעקבות המתיחות ביחסים בין ישראל ותורכיה אלא כחלק מהחובה המוסרים שלנו כיהודים וכבני אדם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם פרופ' ישראל טשרני, יו"ר המכון לחקר שואה ורצח עם בירושלים, על הטבח התורכי בעם הארמני ועל מאמצי ההשתקה הבינלאומיים והישראליים לאורך עשרות שנים.

בראשית הדברים מזכיר פרופ' טשרני נתונים ולפיהם רצחו העותומאנים כמיליון עד מיליון וחצי ארמנים, מספר לא פחות של אשורים וגם חלקים מעמים נוספים כדוגמת הכורדים, האיזידים והיוונים. כל זאת במגמה להקים עולם תורכי מוסלמי.

על השתלשלות המאורעות הוא מספר כיצד ביום ה-24 לאפריל 1915 אספו השלטונות התורכים באיסטנבול כמה מאות ממנהיגי הקהילה הארמנית ובהם אישים בולטים בתחומי הרוח, הרפואה וההנהגה ורצחו אותם. לאחר מכן אסף הצבא התורכי את החיילים הארמנים מתוך שורות הצבא, פירק אותם מנשקם וגם אותם רצח.

"התורכים עברו מכפר לכפר, מבית לבית והשיטה המקובלת הייתה שאת הגברים רוצחים ואת הנשים הילדים והזקנים שלחו לגלות, כלומר לצעדה ארוכה דומה לצעדות המוות, צעדות של קילומטרים רבים", הוא מספר. בצעדות אלו מתו רבים מהם שלא החזיקו מעמד ומי שנותר ספג התעללויות קשות מכל סוג אפשרי. בין השאר ביצעו את ההתעללויות גם חילים תורכים וגם כורדים שקיבלו ייפוי כוח לעשות כך מהקצינים התורכים.

בדבריו מוסיף ומציין פרופ' טשרני כי באותה תקופה שלטו התורכים גם בארץ ישראל וכבר פתחו בהליך דומה גם נגד הקהילות היהודיות בארץ ישראל. הם כבר החלו לרכז את יהודי תל אביב יפו ושלחו אותם בצעדות צפונה ואלמלא התערבות של הקהילייה היהודית הבינלאומית בניצוחו של חיים וייצמן אחריתם הייתה צפויה להיות דומה לזו של הארמנים.

על ההשתקה הבינלאומית לאירועי התקופה ההיא אומר טשרני כי "ממשלת תורכיה מאז ומתמיד הקדישה את מיטב הכוחות והכספים, מיליוני דולרים מדי שנה, לפעילות הכחשת השואה הארמנית. הם עושים זאת בכל דרך ומפעילים לחצים לכל מדינה שמתכוונת לפעול לאזכור השואה הארמנית. בכל חוק שכזה תורכיה מנתקת קשרים דיפלומטיים, מבטלת חוזים כלכליים, מפסיקה שיתופי פעולה צבאיים גם אם מדובר במדינה חברה בנאט"ו. אין להם בושה באמצעים שהם נוקטים".

בהקשר זה הוא מספר על כנס בינלאומי שהכין הוא עצמו בשנת 79' לזכר מעשי רצח עם בהיסטוריה. על הכנס הודיע ב-79' ובשנת 82 פרסם הג'רוזלם פוסט כתבה על האירוע המתוכנן ורק מילה אחת שהזכירה שידונו גם ברצח העם הארמני הקפיצה את הממשל התורכי שהחל להפעיל לחץ לביטול הכנס. זאת על אף שרק 6 הרצאות מתוך 300 עסקו באירוע הזה.

"הם לחצו על ממשלת ישראל שנכנעה ולחצה עלי לבטל את הכנס. סירבתי. ביקשתי מאלי ויזל שיהיה נשיא הכנס. הוא הסכים ושיתפנו פעולה בצורה יפה, אבל ממשלת ישראל הגיעה אליו, והוא כציוני אמיתי לא יכול היה לסרב לממשלת ישראל והודיע שהוא מבטל את השתתפותו. הטיימס התקשרו אלי, דיווחו לי על הביטול שלו ושאלו אם אני מבטל את הכנס, עניתי שלא, ואמרתי גם שגם אם יגיעו רק עשרה אנשים אקיים אותו למרות שהתכוננו למאות. ניהלנו את הכנס למרות הלחצים ולמרות שתורמים ביטלו תרומות ואפילו צ'קים חזרו לאחר שממשלת ישראל התקשרה לתורמים וביקשה מהם שיבטלו את הצ'קים. מתוך 600 מתוכננים הגיעו 300 לכנס שהיינו גאים לקיים אותו, ומאז אנחנו ממשיכים בפעילות".

באשר לדיון המיוחד היום במליאת הכנסת אומר פרופ' טשרני שבהכירו את יו"ר הכנסת הוא יודע שהמניע שמוביל לקיומו של הכנס הוא מוסר יהודי ולב יהודי, ואולם הוא מיצר על כך שהתהליכים הקיימים כיום בין ישראל לתורכיה הם בין המשפיעים על חברי כנסת בכנס שכזה, מעין תחושת הרצון להחזיר למי שהתעלל בנו ותקף אותנו, ולא רק מתוך תחושה מוסרית ערכית של ממש.