"הדיון על גיוס חרדים - לא מוסרי"

עו"ד דב הלברטל סבור שעצם הדיון על גיוס חרדים הוא בלתי מוסרי. הרב אביחי רונצקי סבור שהחילונים לא באמת רוצים חרדים בצה"ל.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בסיון תשע"ב

חיילים חרדים
חיילים חרדים
פלאש 90

"הדיון עצמו על גיוס חרדים הוא לא מוסרי – זהו אפליה בין אדם לאדם", כך אמר עו"ד דב הלברטל, לשעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל.

בפאנל מיוחד שהתקיים באוניברסיטת חיפה בנושא גיוס חרדים לצבא, במסגרת כנס בנושא "קונפליקטים בישראל במאה ה-21", המהווה חלק מפעילות הסטודנטים של קרן ידידי רווה-רביד באוניברסיטה, אמר עו"ד הלברטל, כי "יש שאומרים שלא צריך את החרדים בצבא ומהכיוון החרדי אומרים שאם גם החילוניים משתמטים מהצבא, אז גם אנחנו. האמירות האלה הן לא מוסריות. זאת אפליה".

עו"ד הלברטל הוסיף, "אני טוען שהמהלך הפוליטי עכשיו הוא צבוע. תהיה פשרה מגוחכת ולא יהיה שוויון בנטל. הפיקוח בישיבות יהיה שקר וכזב". לדבריו, יש במדינה מאבק בין שתי תרבויות שתהום עמוקה פעורה ביניהם, "אין פתרון לבעיה הזו. השאר זה פוליטיקה, התעסקות לא מוסרית בבעיה". 

למרות שהגיעו לכך מכיוונים שונים, גם הרב הצבאי הראשי לשעבר תא"ל (מיל.) אביחי רונצקי טען בדבריו שבסופו של דבר, שתי התרבויות – החילונית והחרדית – יתקשו לדור ביחד תחת אותה מסגרת צבאית, כשהוא נותן דוגמאות מסוגיות שעלו לאחרונה לסדר היום כמו שירת נשים או הלכות כשרות, "מישהו צריך את הצרה הזו? מי צריך את החרדים בצבא? זו צרה צרורה להכניס אותם לצבא כי אין פתרונות לשותפות בצבא", אמר.

הרב רונצקי אף טען כי התגייסות חרדית במספרים גדולים יכולה לגרום לחשש דווקא בצד החילוני, "החרדים שמתגייסים כבר כיום מגיעים עם מוטיבציה גבוהה. אם יתגייסו 60% מהחרדים הצבא יהיה שונה, השיח יהיה שונה ולצבא יהיו פנים אחרות. זה גורם לחשש בקרב האוכלוסייה החילונית", ציין.

זהבה אלון, ממקימות הפורום לשוויון בנטל וחברת ההנהלה, הציגה את נתוני ההידרדרות במספרי המתגייסים בצה"ל מאז שנות החמישים והדגישה את החשיבות של גיוס לכל המגזרים בציבור הישראלי "לא בכפייה אלא על פי חוק", כדבריה. היא הציגה בדבריה עמדה מנוגדת לדוברים שלפניה, " זו לא צרה צרורה. גיוס חרדים יוריד לחיילים שלנו את הנטל ויקצר ימי מילואים".