אשכנזי: לא צריך לגייס את כולם

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ממליץ לשנות גישה ולהבין שלא כולם צריכים להתגייס לצה"ל, ומתייחס גם לטלטלות במזה"ת. גם היציבות בירדן בסכנה.

עוזי ברוך , ל' בסיון תשע"ב

טלטלות. אשכנזי
טלטלות. אשכנזי
ועידת הנשיאים

הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במיל גבי אשכנזי, פתח הבוקר את יומה השני של ועידת הנשיא "פונים אל המחר" במליאה שכותרתה "מבט אסטרטגי אל המחר".

אשכנזי נשא דברים ואמר כי ישראל לא צפתה את השינוי שעבר על העולם הערבי אותו כינה כ"טלטלה עמוקה" שתשפיע על ישראל: "השינוי הטקטוני הזה קורה אחת למאה שנה. זו לא עוד הפיכה נוסח הקצינים הצעירים בשנות ה-50 במצרים. אנחנו לא צפינו את השינוי הזה. עומר סולימן ביקר פה כחודש וחצי לפני שהמהפכה החלה, השיח היה מי יחליף את מובארק, ודובר על בנו גמאל. שאלו אותנו איך לא חזינו את זה, אבל אפשר להתנחם בעובדה שבאותו הזמן גם המצרים לא חזו את זה. התהליך לא הסתיים, אף אחד בעולם הערבי לא מחוסן מהתהליך הזה, גם ירדן למשל, וגם מדינות המפרץ, שהם נכס כלכלי לעולם המערבי היא עצומה, מקורות האנרגיה שלהם וההשפעה על הכלכלה העולמית".

אשכנזי הוסיף ואמר כי "צריך לחשוב מה יקרה אם התהליך הזה יגיע למדינות אחרות. ישראל העדיפה תמיד שעל גבולותיה יהיו משטרים יציבים, העדפנו יציבות המשטר על אופי המשטר. אחת החששות היא מדינות חלשות. היחלשות של המשטר המרכזי המאפשר פעילות גוברת של טרור. צריך להודות שגם מובארק לא היה דמוקרט ולא היה ציוני אך הוא היווה עוגן של יציבות במשך 30 שנה. לכן, ההתפתחויות במצרים יכולות להיות לרעה".

האתגר השני עליו דיבר אשכנזי בנואמו הוא עלייה של משטרים רדיקליים  קיצוניים: "אסד מתנהג כאילו יש לו רישיון בינלאומי לעשות כל העולה על רוחו, אם כי אני מאמין שזה בסוף יוביל לנפילתו".

עוד אמר אשכנזי כי "מה שקורה במצריים זה מה שהמהפכות לאורך ההיסטוריה למדו אותנו - חטיפת המשטר על ידי ארגונים יותר מסודרים. משטרים רדיקליים לא יתרמו ליציבות האזור. היעלמותו של אסד תחליש את הציר האיראני-סורי-חיזבאללה ולכן טומן סיכוי. תפקידו של אסד הוא גדול יותר ממה שנדמה, לא רק בין ברית של איראן. מבית הציוד ונשק של חיזבאללה מגיע ממחסני הצבא הסורי. קשה לחשוב על ממשלה סונית (אם תקום) שתנהג כך בעתיד. יש גם גורמים מרסנים, הכלכלות ישחקו משחק מאוד מרכזי גורם מרסן".

אשכנזי הוסיף וציין כי "במפגשים עם הצבא המצרי אחרי הפיכה, אמר הרמטכ"ל שהבעיה הכי קשה היא איך לאפות כל בוקר 90 מיליון פיתות לכל משטר. האתגר של פיתוח הכלכלה ויצירת משרות יכולה להיות סוג של מנוף, גורם מרסן. כך אותו תהליך לא יסתיים ויגביר את אי היציבות באזור. חשוב לשמר את ערוצי הקשר עם הצבא המצרי, זה כמעט הערוץ היחידי גם עם טורקיה". 

בהתייחסו למציאות הכלכלית חברתית בישראל אמר אשכנזי כי יש לשמור על העוצמה הצבאית והעליונות של צה"ל בתוך המציאות החברתית-כלכלית בישראל. כשהתייחס לחוק טל אמר כי הוא חושב ש"צריכים לעבור ל"מוד" אחר: לא צריכים לגייס את כולם, צה"ל יוכל לבחור את מי שהוא רוצה וכל השאר יכולים ללכת לכיבוי אש, משטרה וכו', כולל הציבור הערבי. אפשר להחליט על מכסה של עילויים, בין 1000-1500 איש, עליהם יחליטו גדולי התורה. כל השאר יכולים לשרת. אשכנזי סיים את דבריו והתייחס לנושא האיראני: "איראן מנסה להגדיל את ההגמוניה שלה באזור. אסור לאפשר לתת להם להגיע לפצצה גרעינית וצריך להאט את התכנית שלהם באמצעות סנקציות לצד איום אמין של אופציה צבאית".