"יתכן שנתקן גם את חוק יסוד מבקר המדינה"

הועדה לביקורת המדינה אישרה לקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק מבקר המדינה שיאפשר למבקר היוצא להשלים דו"חות בתוך 3 חודשים.

שלמה פיוטרקובסקי , ו' בתמוז תשע"ב

מיכה לינדנשטראוס
מיכה לינדנשטראוס
צילום: פלאש 90

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, אישרה הבוקר (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להארכת זמן הגשת דו"חות מבקר המדינה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הדגיש כי "החוק עבר אתמול בקריאה ראשונה ע"י 25 ח"כים כמעט מכל הסיעות. המבקר הנכנס הוא זה שיקבע אלו אמצעים יוקצו למבקר היוצא לצורך כתיבת הדו"חות הנותרים, והכל ייעשה בהבנה. לאור בקשת משרד המשפטים – נשקול לתקן גם את חוק יסוד: מבקר המדינה, כדי שאפשרות הגשת הדו"חות גם לאחר סיום הכהונה – תובא גם בו".

עו"ד שרית שפיגלשטיין ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים טענה נגד ההצעה, כי "חוק יסוד המבקר קובע כי הוא יכהן תקופת- כהונה אחת בלבד ולא יותר. לא תקין שחוק רגיל יתוקן בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם חוק יסוד. אם מעוניינים בתיקון – יש לתקן את חוק היסוד".

שפיגלשטיין הוסיפה כי אין מקום להשוואה לשופטים, הממשיכים לכתוב פסקי-דין לאחר תום כהונתם כי לדבריה, המבקר אינו שופט, והוא עומד בראש רשות שלטונית ולא שיפוטית. "הדו"ח מוכן ע"י צוות ולא על ידי המבקר אישית ולכן אין סיבה שהמבקר-הנכנס לא ישלים את הדו"ח שהתחיל המבקר-היוצא. החוק מבקש גם לאפשר למבקר-היוצא לזמן עדים ולחקור ולכן גם בכך אין מקום להשוות בינו לבין שופטים שרק כותבים את פסקי הדין אחרי פרישתם, ולא ממשיכים לנהל את המשפט".

לדבריה הצטרף עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי לכנסת, שקרא לערוך תיקונים בהצעה ולפיהם בנוסף לתיקון בחוק יסוד: מבקר המדינה, תתווסף הבהרה כי מדובר רק בכתיבת טיוטה סופית שאחרי איסוף העדויות, ולא במהלך של כתיבת הדו"ח, והתניית הגשת הדו"ח בהסכמת המבקר-הנכנס.

ח"כ שכיב שנאן (העצמאות) אמר כי טיעוני משרד המשפטים לא משכנעים, ולעומתו ח"כ איתן כבל (העבודה) התנגד למתן האורכה למבקר.

ח"כ אריאל הבטיח כי בקרוב הוא יוביל תיקונים נוספים בחוק מבקר המדינה. "פניתי לכל הגורמים ולכל חברי הכנסת להציע הצעות בעניין. בכל ארגון אין מצב שהמנהל-היוצא יכול להורות, אלא רק לבקש. לא מדובר בזימון עדים ובחקירות שהמבקר היוצא ינהל אלא רק בהשלמת דו"חות שכבר הוגשה טיוטה שלו. אבל אם הוא יצטרך לשאול ולברר עוד פרט – צריך לאפשר לו גם זאת. גם לגבי הסכמת המבקר הנכנס – אני בעד יידועו בלבד ולא התניה בהסכמתו. אין שני מבקרים, אלא רק מבקר המדינה, ומבקר-יוצא או מבקר בדימוס. בדו"ח שהוא יכתוב הוא המחליט ולא המבקר המכהן".

לאחר דיון בוועדת הכנסת החוק צפוי לעלות היום לאישור המליאה לקריאה שניה ושלישית.