'אבא, יש כאן דג ענק במצוקה'

מפגש עצוב על חוף ימה של תל אביב. אדיר אהרון בן ה-8 זיהה דג גדול באורך 2 מטר במצוקה. זו הייתה גורת דולפינים שמתה זמן מה אחר כך.

שמעון כהן , ו' בתמוז תשע"ב

גורת הדולפינים שמתה
גורת הדולפינים שמתה
צילום: אוריאל לוי

כשאדיר אהרון לוי בן השמונה מאחד מישובי השומרון הגיע ביום ראשון לחוף תל אביב יפו עם הוריו שיער שהיום יסתיים כעוד אחד מאותם ביקורים רבים בים שהוא כל כך אוהב, אבל הפעם הסתיים הביקור אחרת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אביו, אוריאל, על המפגש העצוב עם גורת הדולפינים.

האירוע כולו החל בשעות המאוחרות של אחר הצהרים של יום ראשון. אדיר אהרון והוריו הגיעו לטיילת יפו, שם ישבו וצפו אל השקיעה. בשלב כלשהו ירדו האב והבן אל המים. אדיר אהרון עלה אל הריף ולפתע החל לצעוק לעבר אביו. "הוא צעק 'אבא, בוא תראה. דג גדול בתוך המים'", מספר האב וממשיך "אני לא רואה כל כך טוב וזו הייתה גם שעת דמדומים. הוא ביקש שארים אותו על הכתפיים. הרמתי אותו. הוא אמר שהוא רואה דג גדול שהוא חושב שנמצא במצוקה כי הוא לא קופץ".

הדג הגדול, שני מטרים אורכו, חג בסיבובים בתוך המים. "לא ידעתי אם זה כריש או דולפין", מספר אוריאל שנוהג לצלול צלילות חופשיות. הוא עצמו אמנם לא נפגש בצלילותיו בכרישים אך ידוע לו שבאזור חדרה יש כרישים כיוון שהמים שם חיים בגלל המפעלים שבמקום. בדבריו הוא מציין שגם כרישים אלה אינם תוקפים בני אדם ובאזורינו כלל אין כרישים תוקפניים.

אדיר אהרון המשיך לתצפת אל עבר הדג הגדול שבמצוקה וקבע ש"זה דולפין. הוא מסתכל עלינו".

במשך זמן רב ניסו לקרוא לעברו ואף שיגרו למקום שחיין שעבר שם, אך "הוא ראה, פחד וחזר לחוף. יצאנו החוצה. הילד רץ לאמא וביקש שתתקשר למשטרה. התקשרנו, אמרנו שאנחנו לא יודעים אם הם הכתובת הנכונה, אבל הם אמרו שכן ואחרי זמן קצר חזרו אלינו ממוקד 106 ואחר כך מ'מחמלי', ארגון המטפל בבעלי חיים במצוקה. "הבנתי שיש הרבה דולפינים במקום הזה", הוא מוסיף ומספר.

מפאת השעה המאוחרת נסעו בני משפחת לוי לביתם חזרה לשומרון כשבשיחות טלפון חוזרות הם מכוונים את הכוחות אל הנקודה המדויקת בה נמצא הדולפין. בשעה 11 לערך, בעודם באמצע הדרך, קיבלו שיחת טלפון ובה נמסר להם שהיה מדובר בדולפין גוסס שמת. "אמרתי להם שאני עושה פרסה וחוזר כדי לראות. חזרתי. הם שמו מגבת מתחת לדולפין המת וצילמו. הייתה שם אווירת נכאים", הוא מספר, "היה עצוב לראות. מסתבר שזו הייתה גורת דולפינים. בראש ראיתי משהו שנראה כמו חור כניסה וחור יציאה של משהו שנראה כמו ירי".