'בתוך שנים יתקשה הביטוח הלאומי לשלם קצבאות'

מנכ"לית הביטוח לאומי לשעבר אסתר דומיניסיני: תוך 30-40 שנה המוסד לביטוח לאומי מתחיל להיכנס לקשיים מבחינת היכולת לשלם קצבאות".

עוזי ברוך , ז' בתמוז תשע"ב

אסתר דומיניסיני, יו"ר בתי החולים הדסה, לשעבר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי השתתפה הבוקר (רביעי) ב"כנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה" מבית המכון הישראלי לדמוקרטיה.

"אנחנו לא יכולים להיות שקטים. האם המוסד לביטוח לאומי יוכל לשלם קצבאות זקנה לדורות הבאים? אני מדברת על הגילאים של חלק מהיושבים פה, על הילדים שלנו, לא על הנכדים שלנו. תוך 10-12 שנים קרן הרזרבות של המוסד לביטוח לאומי מתחילה להיאכל, תוך 30-40 שנה בעצם המוסד לביטוח לאומי – המבטח הגדול והבסיסי והחשוב של מדינת ישראל – מתחיל להיכנס לקשיים מבחינת היכולת לשלם קצבאות, זאת אם לא נעשה היום מעשה כדי לתקן את המצב. אם יש לנו היום 6 עובדים כנגד גמלאי – בתוך 20 שנה נגיע למצב שבו על כל 6 גמלאים יהיה אדם אחד שעובד. אין היום בביטוח הלאומי מנגנון איזון שמדבר על הבטחת יציבותה של המערכת", אמרה.

"יש לדעת שלאחוז גבוה, קרוב לחמישים אחוז הציבור אין בכלל פנסיה. גם אלה שיש להם פנסיה בעבודה – הרי ששיעורה בהכנסות שלהם הוא מאוד נמוך. בחמישון הראשון זה פחות מאחוז אחד. בחמישון השני זה 13.2%. מנגד, אנחנו יודעים ששיעורי העוני בקרב קשישים הם 19.6% - שיעורים גבוהים למדי לגבי מדינות העולם וגם לגבי מדינת ישראל. יש לדעת שמבחינת קצבת הזקנה של הביטוח הלאומי – בחמישון הראשון והשני היא בין 64 ל-86 אחוז מהכנסות משק הבית".

לדבריה, "צריכה להיות אחריות ציבורית, מחשבה קדימה לגבי היכולת של הביטוח הלאומי לחלק קצבאות – לביטוח הלאומי יש קרנות בהיקפים של כ-170 מיליארד שקל, חלקן באג"ח מיועדות וחלקן באג"ח במחירי שוק, אבל הקרן הזאת, שאמורה להיות קרן היא לא קרן ריאלית – היא בעצם איננה קיימת, יש לה בעיה מהותית של חיבור לתקציב המדינה. ההפקדות של המוסד לביטוח לאומי והכנסת נכללות בהכנסות המדינה – והפירעונות של הקרן נכללות בהוצאות המדינה. זה מייצר מצב מלאכותי שהשינויים במנגנון הזה יוצרים השפעות על גירעון המדינה. זה כמובן יוצר טריגר להפחתת קצבאות בגלל משהו שלא קשור למערכת [של הקצבות], בעצם הכסף הזה איננו זמין, ונוצרים מצבים של פגיעה באוכלוסייה. כל מדינות העולם עוסקות בסוגיה של האיתנות הפיננסית של המוסד לביטוח לאומי [בהן] כדי שניתן יהיה להבטיח לדורות הבאים קצבאות זקנה, במדינת ישראל לא ממהרים לטפל בזה. הגשנו את העבודה לשר כחלון, שר הרווחה, אנחנו מקווים שהממשלה והכנסת יאשרו את המלצות הוועדה – חובתה של מדינת ישראל היא לטפל בסוגיה הזאת ויפה שעה אחת קודם".

יורם אריאב, המנהל המקצועי של הכנס אמר כי "ההנחה הבסיסית שהייתה לנו כשבאנו לארגן את הכנס, מי שטורח להגיע לים המלח בא גם להשקיע ולתרום לחברה מהחוכמה הקולקטיבית של המשתתפים למען מקבלי ההחלטות. המטרה שלנו זה לראות מהן הסוגיות המרכזיות ביותר לעתיד החיסכון הפנסיוני בישראל מתוך הנחה שאותה חוכמה קולקטיבית תיתן אינפוט למקבלי ההחלטות מבחינת סדרי עדיפויות".