'מכתב ראשי האוניברסיטאות ממניעים פוליטיים'

יו"ר חוג הפרופסורים תוקף את מכתב ראשי האוניברסיטאות נגד הכרה באוניברסיטת אריאל. להערכתו מניעים פוליטיים בלבד מאחורי המכתב.

שמעון כהן , ז' בתמוז תשע"ב

ד"ר גבי אביטל
ד"ר גבי אביטל
יוני קמפינסקי

יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, ד"ר גבי אביטל, תוקף בחריפות את מכתבם של ראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה נגד ההכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. לטעמו מדובר במכתב שמאחוריו אך ורק מגמות פוליטיות.

"מכתבם של נשיאי האוניברסיטאות אל ראש הממשלה במטרה לטרפד את הפיכתו של המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה לכל דבר ועניין, אינו מסתיר את כוונותיהם הבסיסיות: ההתנגדות היא פוליטית", קובע אביטל.

נזכיר כי במכתבם של ראשי האוניברסיטאות לנתניהו נכתב כי הכרה במרכז האוניברסיטאי אריאל כאוניברסיטה תפגע פגיעה אנושה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל, ובאוניברסיטאות בפרט". את ביקורתם ממקדים ראשי האוניברסיטאות בסוגיית התקציבים. לדבריהם לאחר שנות תת תקצוב, כהגדרתם, "לאחרונה, בהנהגת ממשלתך, התחילה לנשב רוח מבורכת של שינוי, בהשקעה בהשכלה הגבוה בישראל". כעת לטעמם "היוזמה להקמת אוניברסיטה נוספת, שמינית במספר, מנוגדת לחלוטין לרוח זו, שכן אין שום צורך אמיתי באוניברסיטה נוספת בישראל. צעד זה יוביל לפגיעה קשה ביכולת של האוניברסיטאות הקיימות להשתקם מ'העשור האבוד' ובעצם יחזיר אותן שנים אחורה".

ראשי האוניברסיטאות טוענים בתוקף כי אין למיקומה של האוניברסיטה החדשה כל משמעות מבחינתם ואין כל רקע פוליטי לדרישותיהם מנתניהו. לעומתם קובע ד"ר אביטל כי "כאשר פרופ' בן-ששון נשיא האונ' העברית מדבר על "סכנה אסטרטגית למדינה" ושלא יהיו יותר חתני פרס נובל, או כאשר נשיא מכון ויצמן קורא להחרמת המוסד באריאל, אני חושד בהצהרותיהם שהם אינם מונעים אלא ממניעים פוליטיים".

אביטל מוסיף ומזכיר כי "המרכז באריאל עבר וועדות מחמירות לאישור אקדמי, הוא תוסס וחוקר, וקולט סטודנטים מהפריפריה, והוא אמור להגביר את התחרות הבריאה הנחוצה לשבע האוניברסיטאות הקיימות".

עוד מוסיף אביטל ואומר: "לא הכסף מטריד שהרי הם קיבלו 8 מיליארד רק לפני פחות משנה. נחוצה ביקורת יסודית במוסדות הללו לאן זורמים כספים אדירים ומדוע הם כושלים פעם אחר פעם בניהול המוסדות. הקנאה הפוליטית היא המוציאה את הנשיאים מדעתם. אני קורא לראש הממשלה, בשמם של 500 פרופסורים ודוקטורים מכל הארץ לאשר לאלתר את אריאל כאוניברסיטה לכל דבר. משקלו של פרופ ישראל אומן לא נופל ממשקלו של נשיא האוניברסיטה שלו, העברית, פרופ' מנחם בן-ששון".

כאן המקום להוסיף ולציין כי חברי הכנסת אלכס מילר וציפי חוטובלי הקימו היום (ד') שדולה לקידום ההכרזה על המרכז באריאל לאוניברסיטה. השניים תקפו בחריפות את מכתב ראשי האוניברסיטאות והגדירו אותו מביש.