חמאס חושש מהתנתקות ישראלית מאיו"ש

סגן מנהיג חמאס מביע חשש שישראל תנצל את האביב הערבי לבצע נסיגה חד צדדית באיו"ש, וסבור שהיא אינה יכולה לצאת למלחמה בעזה או בסיני.

דלית הלוי , ח' בתמוז תשע"ב

מחבלי חמאס בהפגנת יכולות. ארכיון
מחבלי חמאס בהפגנת יכולות. ארכיון
פלאש 90

הנהגת חמאס אינה רואה בישראל איום צבאי המאיים על שלטונה ברצועת עזה כפועל יוצא מהשלכות האביב הערבי ועליית הכוחות האסלאמיים במזרח התיכון.

בראיון לעיתון "אל-אהראם אל-ערבי" (28 ביוני 2012) שלל מוסא אבו מרזוק, סגן מנהיג חמאס, את האפשרות שישראל תצא למלחמה נגד רצועת עזה בתקופה הנוכחית או תבצע פעולות צבאיות בחצי האי סיני נגד קבוצות הטרור הפועלות שם.

"ישראל לא תעז לפגוע בדרך כלשהי בשטח ובריבונות המצרית, ובפרט בנסיבות הנוכחיות", אמר אבו מרזוק. “ישראל תחשוב אלף פעמים לפני שתבצע פעולה כלשהי נגד מצרים". בהתייחסו לרצועת עזה אמר אבו מרזוק, כי המצב הקיים של פעולות נקודתיות של ישראל ותגובה של הארגונים הפלסטיניים עשוי להימשך שנים.

אבו מרזוק ניסה להתנער מאחריות הארגונים הפלסטיניים בעזה לפיגועי הטרור נגד ישראל שמקורם בחצי האי סיני. “מדיניות חמאס תומכת בשמירה על הביטחון המצרי ואי הפרה של הריבונות המצרית בדרך כלשהי. קיימים הסכמים שדי בהם כדי להסדיר עניין זה עם מצרים ואנו משתפים פעולה באופן מלא על מנת להגיע לכך, ואולם התרחשות אירועים כאלה (פיגועים) מקשה על שני הצדדים – מצרים ועזה – לשמור על הביטחון, שכן לא ניתן לשמור על הביטחון ב-100 אחוזים. מעת לעין קורים אירועים כאלה, והם בניגוד לאינטרס של חמאס ומצרים".

עוד הוסיף אבו מרזוק בעניין זה, כי "עמדת חמאס ברורה, ולפיה אין להתיר יציאה מרצועת עזה, יציאה אשר עומדת בניגוד להסכמים עם מצרים, ואוחם למרבה הצער הדבר קורה לעיתים, ואנו מדברים על (אירועים המתרחשים) במרחק מהגבול שקשה לסכל אותם ע"י שני הצדדים. אם אכן נכונים הדברים שקבוצות אלה או הקבוצות הקודמות יצאו מעזה, ויש התבטאויות פזיזות מישראל בעניין זה שנועדו למטרות מסוימות ולפיהם הקבוצות יוצאות מעזה, עמדתנו היא שהדברים אינם מדויקים".

בהקשר המדיני קרא אבו מרזוק ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לזנוח את המו"מ עם ישראל, והביע חשש שאם אבו מאזן ידבוק במדיניותו הנוכחית ישראל תיטה לבצע נסיגה חד צדדית באיו"ש בדומה לנסיגה מעזה, שיותיר קנטונים פלסטיניים נפרדים זה מזה שיהיו מנותקים מהעומק הערבי ובמקרה זה מירדן וגם אל-קודס (ירושלים) תהיה מבודדת. "תרחיש כזה מסוכן על רקע ההתעסקות הערבית בעניינים הפנימיים המעניקים לישראל הזדמנות גדולה לקבוע עובדות בשטח על פי רצונה", אמר אבו מרזוק.