הרב מלמד על הסכם האולפנה: ימים יגידו

ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד, התייחס הערב (מוצאי שבת) בשיחה עם תלמידיו להסכם עם אנשי הממשלה על פינוי "שקט" משכונת האולפנה.

עוזי ברוך , י' בתמוז תשע"ב

הרב זלמן מלמד
הרב זלמן מלמד
שלומי שלמוני

ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד, התייחס הערב (מוצאי שבת) להסכם על שכונת האולפנה.

בשיחה עם תלמידיו הזכיר הרב את דבריו של הרב צבי יהודה קוק על מסירות הנפש על ארץ ישראל. "הרב צבי יהודה לימד אותנו לאהוב בעוצמה את עם ישראל, את התורה ואת ארץ ישראל. הכל מתוך אהבת השם יתברך".

הרב מלמד ציין בדבריו כי אסור שאהבת ארץ ישראל תגרום לקרע ושנאה בתוך עם ישראל. "אנחנו עמדנו במבחן הזה לאחר שנפלה עלינו הגזירה הקשה של הריסת הבתים באולפנה. גזירה לא מוסרית ומקולקלת מכל הבחינות ומימלא מי שקיבל אותה יש בו קלקול ומעשה לא מוסרי שנובע מהשקפת עולם", אמר הרב אך ציין "אלה אחינו בשרנו ולא כל מעשיהם הם טעות. כמובן שההחלטה שלהם כאן היא טעות גדולה אך יש עליהם אחריות על נושאים רבים לא קל להיות שופט או עובד בפרקליטות".

"אנשים שעוסקים במלאכה הזו יש להם צדדים טובים וצדדים לא טובים. צריך לראות את המורכבות הזו שאהבת ארץ ישראל לא תגרום שלא נאהב את עם ישראל. צריך לאהוב את התורה את עם ישראל וארץ ישראל".

לעצם הסוגייה אמר הרב מלמד, כי תושבי שכונת האולפנה סייעו לביטול הגזירה יחד עם אנשי ימין רבים מכל הארץ אך למרות הכל הגזירה לא התבטלה.

הממשלה לא רצתה את הגזירה הזו שפסק בג"ץ ולא רצתה את ההריסה בשכונת האולפנה", הדגיש הרב וציין כי הממשלה ניסתה לתקן את ההחלטה בהקמת ועדת שרים חדשה להתיישבות שתסייע למקומות נוספים ביו"ש שעליהם מרחפת סכנת הריסה.

"התברר שהממשלה משנה כיוון ומצטערת על מה שאירע ומוכנה לבנות יותר על מה שנהרס. היא באה בהצעה שלא ניאבק בצורה הקשה והכואבת עם כוחות הביטחון ומאידך גיסא היא משנה כיוון על כל המקומות האחרים דרך הוועדה שהוקמה. לגבי בית אל היא תבנה 300 יחידות דיור ואת שלושים הדירות היא מעבירה ממקום למקום".

"עלינו לבחון מה יותר יביא קידוש השם, בניית הארץ וקיום מצוות. מצד אחד צריך להדגיש את ההתנגדות שלנו לכל הרס בארץ ישראל אך מצד שני ההתעמתות עם כוחות הביטחון הייתה גורמת לקרע ושנאה . צריך לדעת לא לקרוע את החבל המחבר את כל עם ישראל".

"חשבנו כי בעת הזו במציאות הזו חשוב החיבור לאומה ולבניינה של ארץ ישראל. חשבנו שהדרך הנכונה הפעם היא לקבל את המלצת הממשלה - לא הסכמנו להריסת הבתים, חס וחלילה, ואנו מוחים עליה. מה שהסכמנו שלא לפעול בכוח נגד הממשלה. לא התאיישנו מהסיכוי שהבתים לא יהרסו. לפעמים הזמן עושה את שלו - לא אפסו הסיכויים שהגיזרה תתבטל".

הרב השיב לביקורת  "אני מבקש מאלה שעדין לא מבינים את החלטתנו להמתין בסבלנות. אני מבטיח לכם שעוד כמה שנים תבינו את ההסכם". לטענות לפיהן לא שיתף רבנים נוספים השיב הרב כי זכה לתמיכה רבה מצד רבנים בכירים כמו הרב אליעזר רבינוביץ והרב חיים דרוקמן שטילפנו לחזקו לאחר קבלת ההחלטה".

הרב מלמד הדגיש כי לא וויתר על מאבק נחוש ותקיף מול מסירת חלקים מארץ ישראל לגויים. הרב אמר לתלמידיו כי אם ממשלה תפנה יהודים כמו בגוש קטיף ששם מסרה את הארץ לערבים קיימת  מצווה על מסירות נפש כדי למנוע החלטה כזו, "על ארץ ישראל צריך למסור את הנפש".

הרב סיכם את דבריו כי המציאות בשכונת האולפנה אחרת מאשר בגוש קטיף, כאן לא נמסר חבל ארץ לידי הגויים והובטחה הרחבת הישוב, בניית מאות יחידות דיור ביו"ש והקמת ועדת השרים לענייני התיישבות. הרב מלמד רושם כבר הישג ראשון , "בעבר לא היה לנו שום סיכוי לקבל חלק מהמחנה הצבאי, והיום הועבר שטחה של השכונה החדשה במחנה הצבאי  -לבעלות הישוב"