מכתב נשיאי האונ' - קנאה ופוליטיקה

נשיא חדש נבחר למרכז האוניברסיטאי באריאל. בראיון לערוץ 7 הוא מסביר את משנתו ומדוע מכתב ראשי האונ' אינו אובייקטיבי.

ישי קרוב , י"ב בתמוז תשע"ב

המרכז האוניברסיטאי באריאל
המרכז האוניברסיטאי באריאל
דוברות המרכז

פרופ' דנון

הועדה לתכנון ותקצוב, הפועלת במסגרת המועצה להשכלה גבוההה (מל"ג), תמסור בימים הקרובים את המלצתה בנוגע להפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל, לאוניברסיטה.

בתוך כך, נבחר בימים האחרונים נשיא חדש למרכז האוניברסיטאי – פרופ' יהודה דנון.

דנון שימש בעבר כקצין רפואה ראשי בצה"ל, מנכ"ל בית החולים בלינסון בפתח תקוה, מייסד בית החולים לילדים שניידר וכיום עומד בראש ארגון 'בטרם' – ארגון שהקים לפני מספר שנים ועוסק בנושא בטיחות לילדים.

בראיון לערוץ 7 סיפר דנון, כי למרות שבשנים האחרונות עסק בעיקר בנושאי רפואה, הוא פעל גם באקדמיה, "למדתי בירושלים, במכון ויצמן ברחובות ועסקתי בהוראה בתל אביב ולכן העולם האקדמי אינו זר לי".

"אני רואה בהצעת נשיאות האוניברסיטה כאתגר, הבא להשלים עבודה של למעלה מ-20 שנה של אנשים מאוד רציניים שהקימו את המכללה והפכו אותה למרכז אוניברסיטאי והפכו אותה למוסד המלמד למעלה מ-12,000 סטודנטים".

דנון סיפר על מטרותיו בתפקידו החדש, "כאחד שבא מהתחום הרפואי, הייתי רוצה להעמיק ולהרחיב את יכולות ההוראה ואת ההזדמנויות לסטודנטים בתחומים אלו". דנון הדגיש כי אין בכוונתו להקים בית ספר לרפואה, "אך מערכת הבריאות כמיהה למקומות נוספים שיעסקו בתחום הזה. אני מקווה שנצליח להקים לימודי תרום רפואה - תואר ראשון במדעי הרפואה, מה שיכן את הסטודנטים ללימודי רפואה בבתי הספר המיועדים השונים".

פרופ' דנון סבור כי מכתב ראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה, בדרישה למנוע את ההכרזה על המרכז האוניברסיטאי אריאל כאוניברסיטה באה מקינאה ומדעות פוליטיות, "לפני שש שנים המכללה זכתה מהמל"ג לתואר 'מרכז אוניברסיטאי' ומונתה ועדה מלווה לבחון האם המוסד כשיר למעמד של אוניברסיטה. לפני כחצי שנה שישה פרופסורים מכובדים ביותר משישה מוסדות אקדמאים – כמעט כל האוניברסיטאות בארץ, כתבו חוות דעת הממליצות להפוך את המרכז לאוניברסיטה".

דנון ציין כי הכותרת 'מרכז אוניברסיטאי' היא בעצם מעמד ביניים הנמצא בין 'מכללה' ל'אוניברסיטה'.

"סוגיה זו הפכה להיות ציבורית בייחוד בשבוע האחרון והייתי מחלק אותה לשתיים – הנושא האקדמי והנושא הפוליטי וכמובן הפן הכלכלי. אנחנו חיים בחברה שבה כל אחד דואג לפינה הגדולה או הקטנה שלו ולתקציבו. מובן שועד ראשי האוניברסיטאות לא היה רוצה לראות גוף אוניברסיטאי חדש בישראל, זאת מחמת החרדה שיקוצצו תקציביהן".

"כל אדם חי בהשקפתו הפוליטית ואמונותיו. אני משתדל מאוד לא לחבר בין המעמד האקדמי לדעות הפוליטיות, אך כמו כל דבר הנידון בציבוריות ובתקשורת קשה להפריד ביניהן", אמר נשיא המרכז האוניברסיטאי הנבחר, "ומעבר לקנאה ולתסמונת האוטובוס האקדמי - שאומר לעומדים בתחנה מקומכם לא איתנו, כי האוטובוס כבר מלא - קשה להתעלם מהדעות הפוליטיות העומדות בבסיס חלק מההתנגדות".

פרופ' יהודה דנון אינו מפחד מבדידות אקדמאית מצד האוניברסיטאות האחרות, "יש כאן 22 פקולטות וחוגים אשר משולבות היטב עם האקדמיה הישראלית ועובדות בשיתוף פעולה. המוסד כאן מהווה אטרקציה ל-32 מליון שקלים של כספי מחקר, שחלקם משולבים עם המוסדות האקדמיים האחרים ועדיין אנחנו נשארים עם הדעות הפוליטיות של כל אחד ואלה משליכות על ההתנגדות או התמיכה בצעד החשוב הזה".