השר וילנאי: ערכות מגן - על חשבון האזרחים

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, סבור כי אין סיבה שאזרחים לא יקנו את ערכות המגן שלהם על חשבונם.

חזקי ברוך , י"ג בתמוז תשע"ב

לא ראויים. וילנאי
לא ראויים. וילנאי
פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון בראשות, ח"כ רוני בר און (קדימה), קיבלה היום (שלישי) סקירה מהשר להגנת העורף, מתן וילנאי (עצמאות), בדבר הערכות מדינת ישראל לתרחישי חירום בעורף.

בין השאר התייחס השר לפערים בהגנת העורף, חלוקת סמכויות מול משרד הביטחון, סוגיות תקציב ועוד, "מבחינתנו השאיפה היא להגיע לכך שכל בתי המגורים בישובי עוטף עזה, בטווח של עד השבעה קילומטרים מקו הרצועה  יהיו ממוגנים", אמר וילנאי.

השר הוסיף כי "במידה ויוחלט למגן מעבר לטווח זה, ניתן לומר שההחלטה תהיה בגדר של 'למגן את עצמנו לדעת"'. השר וילנאי קרא לחברי הוועדה לדאוג לכך שהמשרד להגנת העורף לא יפורק לאחר שהוא יסיים את תפקידו בקיץ כשיתמנה לשגריר ישראל בסין, "זה נושא חשוב מדי כדי שיבטלו את המשרד הזה". ח"כ בר און השיב בהקשר זה כי "אי אפשר להשאיר את המשרד להגנת העורף מופקר ללא שר".

עוד עלה מהדיון כי על אף שמשרד האוצר העביר למשרד החינוך כ-220 מליון שקל לטובת מיגון מוסדות החינוך, נכון להיום הכסף לא מומש ואף מוסד חינוך לא מוגן. לשאלת יו"ר הוועדה מדוע הדברים לא מתקדמים, השיב השר וילנאי כי את השאלה יש להפנות לשר החינוך.

לדברי השר וילנאי כי בהמשך להפקת הלקחים ממלחמת לבנון השנייה, בשעת חירום מי שירכז את מכלול הפעילויות בעיר, יהיו ראשי הערים שמתורגלים בנושא מספר פעמים בשנה.

ח"כ בר און טען לעומתו כי הניסיון במלחמת לבנון הוכיח שלא ניתן להשאיר את הטיפול בשעת חירום באחריות ראשי הערים, ולראייה היו לא מעט ראשי ערים שכלל לא נשארו בשטח המוניציפאלי שלהם כשהטילים החלו ליפול.

באשר לעובדה כי נכון להיום תקציב הביטחון מאפשר לייצר כ-60 אחוז בלבד מערכות המגן לאזרחים, טען השר וילנאי כי אין סיבה שהאזרחים לא יקנו מכספם את ערכות המגן בדיוק כפי שהם נדרשים לשלם את העלות הגבוהה פי כמה עבור בניית חדר ממוגן בבית. השר וילנאי הוסיף כי הוא עצמו ומשפחתו אינם מחזיקים בביתם ערכות מגן.