איראן: סנקציות מהמערב? לא מתרגשים

הממשל האיראני נערך להתמודדויות שונות עם הסנקציות שהחלו בראשית החודש, ועם זאת מציגים חזות של מי שהסנקציות רק מחזקות אותו.

שמעון כהן , ט"ו בתמוז תשע"ב

לא נרתעים. אחמדינג'אד
לא נרתעים. אחמדינג'אד
רויטרס

הממשל האיראני עושה מאמצים לא מבוטלים כדי להוכיח לעולם כולו ולאזרחי איראן כי בכוחו לעמוד בגאון מול הסנקציות הבינלאומיות שהטיל המערב על איראן.

כזכור החל מתחילת החודש הנוכחי נכנס לתוקפו אמברגו על סחר נפט אותו הטיל האיחוד האירופי על איראן. מרכז המידע למודיעין ולטרור הציג דיווחים בסוכנות ידיעות איראנית ולפיה בסוף השבוע שעבר קיימו ארבעה חברי קבינט דיון מיוחד על דרכי התמודדות אפשריות לנוכח האמברגו.

הארבעה שהשתתפו בכנס היו שרי הכלכלה, התעשייה והנפט ונגיד הבנק המרכזי. בדיון שנמשך מספר שעות גיבשו תרחישי התמודדות שונים. התרחישים הוצגו לאחר מכן לנשיא אחמדינג'אד, שהעביר לחברי הקבינט הנחיות מיוחדות להתמודדות.

עוד מדווח מרכז המידע כי בימים האחרונים קיים שר הכלכלה האיראני, שמס אל-דין חסיני, מספר פגישות עם הנשיא, עם שרים בממשלה ועם פקידים בכירים בנוגע לצעדים הנדרשים לנוכח ההתפתחויות. הוא ציין כי השפעת הסנקציות ניכרת הן במישור המעשי והן במישור הפסיכולוגי. במישור המעשי מקשות הסנקציות על העברת כספים, אך איראן הצליחה, לטענתו, להתמודד בהצלחה עם המגבלות שהוטלו עליה. במישור הפסיכולוגי, לעומת זאת, עדיין ניכרת השפעת הסנקציות על ההתפתחויות בשוק המט"ח.

עם כניסת אמברגו הנפט לתוקף הוציא שר הנפט, רסתם קאסמי, איגרת הקוראת לכלל עובדי משרדו ומנהליו להתגייס לטובת התמודדות עם האמברגו והשלכותיו.

השר הדגיש באגרתו כי איראן היא מדינה גדולה ובעלת ידידות רבות בעולם ואינה חוששת מפגיעה ביכולתה למכור נפט. הסנקציות אף מהוות, לדבריו, הזדמנות עבור הרפובליקה האסלאמית להשיג התקדמות טכנולוגית בתעשיות הנפט.

עוד מוסיפים אנשי מרכז המידע ומספרים כי בכירים איראנים נוספים התייחסו בביטול לאמברגו הנפט. דרשן תפילות יום השישי בטהראן, חג'ת אל-אסלאם כאט'ם צדיקי, הצהיר בדרשת יום השישי השבועית באוניברסיטת טהראן, כי הסנקציות נגד איראן יפגעו במערב יותר מאשר בה. הוא קבע כי על מדינות המערב לדעת, שהעם האיראני צמח בתנאי לחץ ומלחמות וכי ככל שהסנקציות יחריפו, כך יגברו השגשוג, הסולידריות והאחדות באיראן. מלחמת שמונה השנים נגד עיראק שימשה אוניברסיטה עבור העם האיראני וחללי המלחמה מהווים עבורו מודל לחיקוי והוא יוכל להתמודד בהצלחה גם עם הלחצים המופעלים נגדו מצד המערב.

סגנו הראשון של הנשיא, מחמד-רזא רחימי, טען שארצו מקדמת את הסנקציות בברכה כל עוד איראן נותרת מאוחדת. עם זאת הוא גם הודה כי ארצו ניצבת בפני הסנקציות החריפות ביותר, שהוטלו עליה אי פעם, ופנה לאזרחים בבקשה לסייע לממשלה במאבק נגד הסנקציות, שנועדו, לדבריו, למנוע את התקדמותו והתפתחותו של העם האיראני.

במקביל קראו בכירים איראנים לציבור ולרשויות המדינה להפגין נחישות ואחדות לאומית. בנאום, שנשא

במהלך פגישה עם בכירי הרשות השופטת, הצהיר המנהיג העליון עלי ח'אמנהאי, כי מדינות המערב גייסו את כל עוצמתן על מנת לפגוע ברפובליקה האסלאמית ובכלכלתה. הסנקציות ממוקדות, לדבריו, באזרחי איראן ונועדו לערער את תמיכתם במשטר. הוא הביע את ביטחונו, כי המערב ייכשל במזימתו, כיוון שאינו מכיר את העם האיראני המודע לכוונות אויביו. הוא ציין, כי ארצות-הברית מנסה להטיל מצור כלכלי על איראן, אך מי שנמצא במצור הן מדינות המערב הניצבות בפני בעיות שאינן ניתנות לפתרון בעוד שאיראן נהנית מעושר פנימי, מאזרחים טובים וממשאבים אנושיים.

ח'אמנהאי קרא לשלוש הרשויות לשתף ביניהן פעולה ולהתייצב מאוחדות כנגד תוכניותיהם של אויבי המדינה.