המתח במצרים מחריף עקב כינוס הפרלמנט

החלטתו של הנשיא הנבחר של מצרים, מוחמד מורסי, לכנס את הפרלמנט בניגוד לדעתה של המועצה הצבאית, מעלה את המתח בינו ובין המועצה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בתמוז תשע"ב

מכנס הפרלמנט. מורסי
מכנס הפרלמנט. מורסי
פלאש 90

מהרגע הראשון היה ברור כי למרות החיוכים והברכות מערכת היחסים בין הנשיא המצרי מטעם תנועת האחים המוסלמים, מוחמד מורסי, לבין המועצה הצבאית העליונה, לא תהיה סוגה בשושנים.

למרות זאת, החלטתו של מורסי אמש לכנס את הפרלמנט הפתיעה גורמים רבים במצרים, זאת לאחר שהפרלמנט פוזר על ידי המועצה הצבאית בעקבות קביעותיו של בית המשפט העליון, הפתיעה רבים.

מורסי קבע כי הפרלמנט יכונס, אולם במקביל תתקיימנה בחירות חוזרות לפרלמנט בתוך 60 יום. ככל הנראה מדובר בצעד שנועד לסייע למורסי להעביר החלטות שונות בפרלמנט הנוכחי בו הוא נהנה מתמיכה רחבה.

נציין כי פסיקת בית המשפט העליון של מצרים התבססה על החלוקה שנקבעה בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט, בין מועמדים חברי רשימות למועמדים עצמאיים.

על פי קביעת בית המשפט חלק ניכר מהמועמדים העצמאיים שנבחרו עשו זאת בתמיכה פעילה של תנועת האחים המוסלמים, דבר השולל מהם את המעמד של "מועמד עצמאי".

בעקבות החלטתו של מורסי התכנסה אמש המועצה הצבאית של מצרים לישיבה דחופה, בה דנו חבריה בדרכי הפעולה האפשריות מול החלטתו החד צדדית של הנשיא.