"הדרג המדיני הוא שמאשר את עמדת המדינה בבג"ץ"

השר יעקב נאמן תהה בדיון בועדת חוק ומשפט מדוע חוק הקרקעות הירדני והעותמני שחל באזור יו"ש לא היה פתרון להצלת שכונת האולפנה.

חזקי ברוך , כ' בתמוז תשע"ב

ח"כ דנון השר נאמן בדיון.
ח"כ דנון השר נאמן בדיון.
ערוץ 7

דנון: נראה שהפקידים השתלטו על המדינה

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת קיימה הבוקר (שלישי) דיון סוער שעסק בנוהל לפיו נקבעת עמדת המדינה בעתירות לבג"ץ בנושאי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

יו"ר הועדה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, תקף את אנשי משרד המשפטים והפרקליטות על עמדה שאינה מייצגת את הדרג המדיני.

שר המשפטים, יעקב נאמן, התייחס למצב הקיים ואמר כי על המדינה לספק הבהרות בנושא. השר העלה מספר תהיות ושאל  מדוע האנשים שמתגוררים בבתים המיועדים להריסה, אינם צד בדיון. כמו כן תהה השר מדוע חוק הקרקעות הירדני והעותמני שחל באזור, לא היו פתרון למתיישבים.

ח"כ דני דנון אמר "נראה שהפקידים השתלטו על המדינה ומקדמים את האג'נדה הפוליטית האישית שלהם באמצעות תשובות המדינה לבג"ץ. באולפנה פינו אזרחים מביתם בגלל החלטה אישית של פקידים". לדבריו, יש להקפיד על נוהל מתן התשובות לבג"ץ ולא לאפשר לדעות הפקידים להכתיב את מדיניות הממשלה.

במהלך הדיון טענו אנשי פרקליטות המדינה כי תשובת המדינה אושרה על ידי הדרג המדיני. מזכיר הממשלה, צבי האוזר, אישר את טענת הפרקליטות כי הדרג המדיני אישר את תשובת המדינה לבג"ץ. "הדרג הנבחר נבחר על מנת לעצב מדיניות ועל כן מה שצריך לקבוע בנושא זו מדיניות הדרג הנבחר" אמר האוזר. האוזר הוסיף שבכל מקרה הממשלה אחראית על כל הפעולה, לרבות פעולות הפרקליטות ופועלת בעצת היועץ המשפטי לממשלה. "מי שמפרש את הדין ואת החוק מבחינת הממשלה, זה אך ורק היועץ המשפטי לממשלה ולא גורמים אחרים. בעניין גבעת האולפנה, הונחה תשתית משפטית מוצקה שעיקרה אומרת שבנייה על קרקע פרטית אין כל דרך להסדיר אותה ודינה להיות מוסרת".

יו"ר הועדה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, סיכם את הדיון ואמר שאין מקום לבוא בטענות אך ורק לפרקליטות, לאחר שהתברר שהכל נעשה באישורו של הדרג המדיני באמצעות מזכיר הממשלה.