"דתי על סטי"ל חיל הים? אפשרי ומומלץ"

הצלם הצבאי של ערוץ 7 הצטרף לסטי"ל חיל הים ופגש את סגן חן, בוגר ישיבת הסדר נשוי שמשרת כקצין בלב ים.

יוני קמפינסקי , כ' בתמוז תשע"ב

סגן חן שליט, חיל הים
סגן חן שליט, חיל הים
יששכר רואס


טוען....


יחידות רבות בצה"ל נחשבות למוקדי משיכה עבור הציבור הדתי והמסורתי, ביניהן ניתן להניח שלא תראו את היחידות הקרביות של חיל הים.
 
קושי אמיתי לקיים אורח חיים דתי במסגרת השירות בים הרתיע רבים מלהשתלב ולנסות לשנות את המצב.

אולם, בשנים האחרונות ישנו תהליך של שילוב דתיים בחיל הים. בצה"ל מספרים על עלייה במוטיבציה להשתלב בקורסים השונים בחיל הים, ביניהם חובלים, צוללות וסטי"לים (ספינות טילים). תחילת ההתעניינות הגיעה מכיוון בוגרי המכינות הקדם צבאיות, אך היום ישנן גם מסגרות לשילוב תלמידי ישיבות ה"הסדר".

פגשנו את סגן חן שליט, אחד הקצינים הדתיים המשרת בחיל הים על אחד מכלי השיט המבצעיים והתובעניים ביותר - אח"י (אוניית חיל הים) "חרב", סטי"ל מדגם סער 4.5.

כדי להגיע אל האונייה הפלגנו מחיפה בספינה גוררת אל לב ים, שם פגשנו את צוות הסטי"ל שהיה בשבוע אימונים מפרך במהלכו הצוות אחראי גם לשמור על נתיבי השייט פתוחים לטובת אוניות סחר העושות את דרכן אל נמל חיפה וממנו לכיוון יעדים בינלאומיים.

התרגול הראשון אותו אנו חווים יחד עם חיילי הספינה הינו תרגיל "אדם בים". תרגיל זה מדמה מצב שבו אחד מלוחמי הסטי"ל או אולי עיתונאי שמתלווה לפעילות נופל לים. התרגיל בוחן תוך כמה זמן חיילי הסטי"ל מבצעים חילוץ תוך שימוש בספינת גומי (ס"ג). ספינת הגומי מורדת למים באמצעות מנוף והצוות מגיע במהירות אל נקודת הנפילה המשוערת בתרגיל.

הלו"ז צפוף, מספרים לנו חיילי הסטי"ל. מפקד הספינה, רס"ן אריק, שומר על כשירות החיילים ע"י תרגולים מגוונים לאורך כל שעות היום. אז מתי נחים? בעיקר בחוף, בים יש הרבה עבודה ואימונים.

לאחר ארוחת צהריים, ראויה לציון, אנו עולים חזרה לסיפון לתרגול חילוץ פצוע מהספינה. תרגיל זה נחשב מורכב משום שלסטי"ל הנוכחי אין מנחת מסוקים, בניגוד לחלק מהסטי"לים האחרים. המסוק צריך להוריד כבל אל עבר הספינה ובעזרתו מרכיבים מנגנון להעלאת הפצוע. התרגיל מתבצע במהלך שיוט הסטי"ל, כשהמסוק צריך להתאים את מהירותו ותנועתו עם הסטי"ל. עם כל המורכבות, התרגיל מסתיים בהצלחה תוך דקות ספורות.

בשיחה עם סגן חן שליט, הוא מספר לנו על תחושת השייכות והמשפחתיות שחווים רק כאן, הרחק מהחוף, על ספינת חיל הים. כדתי, שליט מעודד בני ישיבות ומכינות להצטרף לחיל, והוא אף מספר שהוא שלם עם התפקיד למרות ההקרבה המשמעותית שהוא ואשתו מקריבים בעקבות השירות התובעני.
 
אין ספק, מסכמים חיילי הסטי"ל, השירות בים שונה מאוד משירות במקומות אחרים והינה מנת חלקם של קבוצה קטנה מלוכדת ומובחרת.

צילום: יששכר רואס