ביהמ"ש שחרר, המשטרה עצרה

י' ששוחרר ממעצר בית על ידי בית המשפט, נעצר אחר הצהריים בשעה שטייל בעיר העתיקה בירושלים. "רודפים את הנוער", טוענים בחננו.

ישי קרוב , כ"ה בתמוז תשע"ב

משטרה
משטרה
צילום: פלאש 90

י' שסיים לפני כשבוע את מעצר הבית, שבית המשפט גזר עליו לפני תשעה חודשים, נעצר היום (ראשון) שוב על ידי המשטרה בטענה שהפר את צו מעצר הבית, זאת למרות שבית המשפט הסיר את ההגבלות מי'. כך מדווחת עמותת חננו.

לפני תשעה חודשים נעצרו י' ושניים מחבריו, כולם קטינים, בחשד להתארגנות לביצוע פעולת תגמול כנגד ערבים. בחננו מציינים כי בשל תשומת הלב המיוחדת בפרקליטות לתופעה המכונה "תג מחיר", הוגש נגד השלושה כתב אישום חמור, מלווה בדרישה למעצר עד תום ההליכים. לאחר ישיבה במעצר לתקופה שבין שבוע לשלושה שבועות, הורה ביהמ"ש לשחרר את השלושה למעצר בית בתנאים מגבילים. בשל בעייתיות בשהייתו של י' בביתו, הומר בהמשך מעצר הבית למעצר ישיבה.

לפני כשבוע תמו תשעת חודשי המעצר בית של י', המותרים בחוק. היום התקיים דיון בדלתיים סגורות בביהמ"ש לנוער שבירושלים בבקשת הפרקליטות להארכת תקופת המעצר בית. לטענת הפרקליטות, על מנת למנוע את מסוכנותו של י' ולהבטיח את המשך הגעתו של י' לדיונים במשפט המתנהל נגדו, יש להשאיר את תנאי המעצר בית המחמירים על כנם.

עו"ד יצחק בם, בא כוחו של י' תמה באזני ביהמ"ש על עמדתה הנחושה של הפרקליטות בכל מה שקשור ל"תג מחיר", לדבריו ניסה למצוא במאגרים המשפטיים תקדים לדרישת הארת מעצר בית של קטין לאחר תשעה חודשים המוקצים לכך בחוק ולא מצא. בם טען כי אפילו במקרים של פריצה, שוד ועבירות מין, לא דרשה המשטרה להאריך את מעצר הבית של החשודים בכך, גם אם הללו בעלי עבר פלילי. "גישתה הבלתי עניינית של הפרקליטות בעניין זה, גובלת באי חוקיות", סיים עו"ד בם את דבריו.

לאור האמור ולאור כך שי' חסר עבר פלילי, ביקש עו"ד בם, להסתפק בערבות צד ג' שתבטיח את הגעתו של י' לדיונים במשפט המתנהל נגדו ונגד חבריו.

השופט גד ארנברג, דחה את בקשתה של הפרקליטות באומרו שלא די בטיעוניה. לדבריו הנאשם שהינו בן 17 וללא כל עבר פלילי, התייצב לכל הדיונים בעניינו וכן לא הפר את תנאי המעצר בית לאורך כל תשעת החודשים. אי לכך קיבל השופט ארנברג את טענת ההגנה ושחרר את י' ללא כל הגבלה מלבד ערבות.

מספר שעות לאחר דחיית בקשת הפרקליטות, הגיע י' לעיר העתיקה בירושלים. שוטרים שעצרו אותו, דרשו ממנו תעודה מזהה. י' נענה לבקשת השוטרים והללו בתגובה הודיעו לו כי הוא מעוכב כיוון שהפר מעצר בית. טענותיו של י' כי התנאים הסתיימו כבר לפני כשבוע וכי היום קבע השופט שהוא משוחרר מכל וכל, לא הועילו והוא נותר בעיכוב קרוב לשעה. לאחר כשעה, שוחרר י' לדרכו.

י' הודיע כי בכוונתו להגיש תלונה על עיכוב שווא.

עו"ד יצחק בם שייצג את י' מטעם עמותת חננו מוסר בתגובה כי, "ברדיפתה את נוער הגבעות מתעלמת המשטרה מהחלטות מפורשות של בית המשפט, וחבל שכך"