"לקח הרבה זמן לכבות את האש"

במרחק 50 מטרים מעמדת מג"ב, לאור יום, הגיעו אתמול פורעים ערבים ושרפו את מכולת הציוד של עקורי בית המכפלה שבחברון. ראיון.

שמעון כהן , כ"ה בתמוז תשע"ב

המכולה שנשרפה
המכולה שנשרפה
חברון

כבר ארבעה חודשים שתושבי בית המכפלה מתגוררים במאהל סמוך למבנה שממנו הוצאו בתואנות בירוקראטיות-משפטיות.

במהלך השבת האחרונה נוסף צער על צערם כשערבים שהגיעו אל מכולת הציוד שלהם הבעירו בה אש שכילתה את הציוד. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שלמה לוינגר, תושב בית המכפלה.

לוינגר מספר על מאהל המחאה שהקימו התושבים בחניון המשאיות הסמוך למערת המכפלה, המאהל מאוייש במשך 24 שעות ביממה מאז שהוצאו מהמבנה. בצמידות אליהם נמצא הציוד שהוצא מהבית ובו בין השאר שולחנות, כסאות ועוד.

אתמול (שבת), כאשר עזבו את המקום לתפילת מנחה הובערה המכולה באש. "יצאנו לפחות מחמש דקות וראינו את המכולה עולה באש. הייתה שם ניידת שהזעיקה כבאית ערבית שהגיעה מאוד מאוחר ולקח לה הרבה זמן לכבות את האש", אומר לוינגר ובקולו נדמה שניתן לשמוע רמיזות על גרירת רגליים מכוונת של כבאי חברון הערבים.

לדבריו ההשחתה וגניבת הרכוש על ידי ערביי חברון נמשכת בדרכים וצורות שונות. הפעם מדובר בתעוזה של ממש של ערביי חברון שהגיעו אל המכולה לאור יום בנקודה המצויה במרחק של כחמישים מטרים מעמדת מג"ב. "לצערי שוטרי מג"ב שאמורים לשמור על הסדר הציבורי נתקלו לא פעם בניסיונות גניבה. חלק מגדילים ראש ומגיבים וחלק מעלימים עין".

ניצלנו את הסיפור הקשה של הצתת הרכוש אתמול כדי להרחיב מעט בשיחה עם לוינגר על המתרחש בזירה המשפטית והמעשית בסוגית בית המכפלה. לוינגר מזכיר כי ביום שהוצאו מביתם אמר ראש הממשלה שהוא מקווה שבתוך חודש ימים תסתיים הבדיקה של מסמכי הרכישה והם יוכלו לשוב לביתם. מאז חלפו ארבעה חודשים ו"אנחנו עדיין בחוץ".

לוינגר מספר כי לפני כחודש ביקשו הרשויות מהמתיישבים להמציא מסמכים שיבהירו שתי נקודות שהיו מוטלות בספק, שתי נקודות בנושא הקניין והבעלים. המסמכים הועברו אך בפועל המתיישבים עודם בחוץ. "אני בטוח שבישראל הקטנה מזמן היינו בבית. הבעיה היא הפקיד שאמור היה לאשר את העסקה בטאבו. הוא מסרב לעשות זאת", אומר לוינגר ומבהיר שכאשר הוא אומר 'הפקיד' הוא מתכוון לשר הביטחון אהוד ברק.

ומסתבר שבזמן שבו רוב עם ישראל עובר לעניינים אחרים יש מי שמגיע לבית המכפלה, מזדהה עם התושבים ומבטיח מאבק. לוינגר מספר על שרים רבים שמגיעים למקום, על השר הרשקוביץ שהיה שם בשבוע שעבר ועל השר אדלשטיין שמעלה מדי שבוע את הנושא על סדר יומה של הממשלה, לוחץ ומנסה לפעול למען התושבים.

באשר לעתיד משוכנע לוינגר כי בעתיד יעלה בידי המתיישבים להשלים עסקאות רכישה נוספות של מבנים בחברון, והפעם תוך הקפדה על כל פרט מבלי לאפשר למבקשים לסכל רכישות אלה לעשות כן.

וידאו: דוד וילדר, חברון