האם קשת פועלת בבריונות?

המאבק בין 2 זכיניות ערוץ 2 הגיע היום לכנסת. רשת טענה כי קשת עושה שימוש ציני בערוצים נוספים שבבעלותה. בקשת דחו הטענות.

תגיות: רשת קשת ערוץ 2
חזקי ברוך , כ"ז בתמוז תשע"ב

מי החליט לשדר? האח הגדול
מי החליט לשדר? האח הגדול
פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, קיימה היום (שלישי) דיון שעסק בטענות של זכיינית ערוץ 2 "רשת" נגד הזכיינית "קשת", בדבר הפרת החוק ותנאי הזיכיון בהפעלת ערוץ המוזיקה (24) וערוץ שידורי תוכנית "האח הגדול" (20).

ח"כ כרמל שאמה-הכהן ציין כי זימן את הדיון כדי לוודא שרשת לא תגיע למצב של ערוץ 10 בגלל תחרות לא הוגנת.מנכ"ל רשת, אבי צבי, דחה את הטענות כאילו מדובר בסכסוך עסקי בין החברות ואמר כי "תחת המעטה של ערוץ 24 מתנהל מהלך מקולקל שמשפיע על כל שוק הטלוויזיה המסחרית – אסור בערוץ 2 לקדם את ערוץ 24".

צבי הציג נתונים לפיהם בימים ראשון-שלישי, בהם משדרת קשת, ערוץ 24 משדר שידורים חוזרים. בעוד בימים רביעי-שבת הערוץ משדר את התוכנית "אייל גולן קורא לך". לטענתו, התוכנית של אייל גולן קודמה כמו "האח הגדול" כדי להוציא צופים החוצה מערוץ 2 בימים של רשת. עוד הוא הוסיף כי מחיר הפרסום של ערוץ 24 בקשת עומד על כ-9 מיליון דולר. "אני מוכן להתערב שבפועל לא שולמו אפילו שני מיליון דולר", אמר.

לדבריו, קשת פוגעת גם בחדשות 2 ובמותג ערוץ 2 רק בשביל לפגוע בהכנסות של רשת. "הכנסות רשת בתוכניות הדגל נפגעות ב-54 מיליון שקל בשנה", סיכם צבי וקרא לאכוף את החוק.

סמנכ"לית הרגולציה של קשת, טלי גורן, טענה מנגד כי ברבעון האחרון רשת הציגה שפל של 8 שנים ברייטינג בלי תחרות. היא הוסיפה כי קשה להיות שותפים של רשת בערוץ 2. "ערוץ 10 מעולם לא התלונן על התחרות והיום הוא מנצח את רשת ערב-ערב. רשת לא הציגה גם תחרות מול משחקי היורו. לגלגל על כתפיו הצרות של ערוץ 24 את כל תחלואי רשת זה קצת מביך", אמרה גורן. היא הוסיפה כי אם לרשת יש טענות עליה להפנות אותם לרגולטור – הרשות השנייה.

ח"כ רוברט אילטוב אמר כי חברי הכנסת לא צריכים להיכנס לסכסוך עסקי בין החברות ואמר גם הוא כי הדיון צריך להתקיים ברשות השנייה. יו"ר הרשות השנייה, אילן אבישר, אמר גם הוא כי הרשות היא שצריכה לטפל בנושא. הוא ציין כי התנאי של הרשות להפעלת ערוץ 24 על ידי קשת היה שקיפות פיננסית מלאה. "תנו לנו לעשות את העבודה", אמר אבישר. היו"ר שאמה-הכהן אמר כי הגיעו אליו טענות "מבהילות" על התנהלות קשת והוועדה רוצה לוודא שההליך יוצא לדרך. ח"כ נחמן שי אמר גם הוא שהנושא צריך להתברר ברשות השנייה. לדבריו, בדיון נתנו לחברי הכנסת הצצה לחדר המיטות של ערוץ 2 והשאלה היא אם זה המקום לעשות זאת. "יכול להיות שהגיע הזמן להפריד בין הזכייניות, בקרע הכואב הזה לצערי אני לא רוצה לטפל", אמר ח"כ שי.

ח"כ נינו אבסדזה הוסיפה: "אני לא רוצה כמחוקקת במדינה חופשית להתערב בתקופה כל כך רגישה בתחום התקשורת".

נציג עובדי ערוץ 10, דוד אוחיון, ניצל את הדיון כדי להגיש ליו"ר שאמה-הכהן מכתב מעובדי הערוץ בבקשה לסייע להצילו. הוא אמר כי הערוץ מפרנס כ-500 משפחות באופן ישיר ועוד כ-2,000 משפחות באופן עקיף. "כולנו יודעים מה יהיה בפגרת הקיץ, הכנסת תחזור מהפגרה ולא יהיה ערוץ 10. הערוץ ייסגר וכולנו נצא לרחובות בגלל בקשה לדחות חוב של 45 מיליון שקל". אוחיון פנה ליו"ר בבקשה "שיהפוך עולמות כי מחר ניזרק לרחוב". היו"ר שאמה-הכהן התייחס לדברים ואמר כי כרגע אין פלטפורמה חוקית של בסיסה הוועדה יכולה לסייע לערוץ, והוסיף כי הכתובת בנושא זה היא ועדת השרים לחקיקה.

היו"ר סיכם את הדיון באשר לטענות רשת כלפי קשת ואמר כי הוועדה לא יכולה להכריע בין הצדדים. הוא הוסיף כי הוועדה מבקשת מהרשות השנייה למצות את הבדיקה ולהניח תוך 30 יום את מסקנותיה גם בפני ועדת הכלכלה, "כדי שנוכל לדעת אם יש כאן, במערכת היחסים בין רשת לקשת, תחרות הוגנת או בריונות מסוכנת".