הרב מדן: המטרה - להוסיף יראת ה'

הרבנית שולמית מלמד שוחחה עם ראש ישיבת 'הר עציון' באלון שבות על תכנית לימודי התנ"ך במערכת החמ"ד, "אל לנו להשאיר שאלות פתוחות".

שולמית מלמד , כ"ז בתמוז תשע"ב | עודכן: 12:40

להוסיף יראת שמיים. הרב מדן
להוסיף יראת שמיים. הרב מדן
ישיבת הר עציון

ראש ישיבת 'הר עציון' באלון שבות, הרב יעקב מדן, התייחס בראיון מיוחד לערוץ 7 לפולמוס המתנהל בימים האחרונים על תכנית לימודי התנ"ך במערכת החמ"ד.

במאמר שפירסם כאן בערוץ 7, אודות חטאו של ראובן, הבהיר הרב מדן, כי הציטוטים שמביאים ממאמריו, "לעתים אינם מדויקים ומנותקים מהקשרם". הוא הדגיש כי, "כתבתי את המאמר במטרה להוסיף יראת ה' ולהוסיף את כבוד אבותינו ולא להיפך".

"אני יכול להיות אחראי לטוב ולרע לתוצאות של המאמר, רק כלפי מי שקרא את כל המאמר ולא רק את חלקו",אמר הרב והוסיף "עם זאת, אם המאמר גרם לחלק מהקוראים לבעיה אז אני צריך לתקן את עצמי".

הרב מדן הסביר כי הוא רוצה לראות כיצד חז"ל למדו את הפסוקים, אך הוא גם מתנצל, "האמנתי שבדבריי אני בא להסביר לאנשים, איך לדעתי חז"ל קראו את הפרשה, ואם היו קוראים שזה הפריע להם, אז אני מוכן לחזור בי. אך אני לא מוכן לחזור בי בשני דברים. הראשון הוא שהמאמר עוסק בלהסביר  את כוונת חז"ל לדעתי ואת ראובן כאיש טוב וצדיק. הדבר השני הוא שניתן לשפוט את המאמר רק אחרי שקוראים אותו בשלמותו".

ראש ישיבת הר עציון סבור כי לא ניתן להשאיר את השאלות מהכתובים ללא מענה, "כל שאלה שנשאיר אותה פתוחה, יהיה מי שייכנס לשם וזה יכול להיות מישהו מהאוניברסיטה או מהעיתונות. אם לא נפתור את כל השאלות בדרך שאנחנו מבינים - ברוח שבאה לרומם ולהבין את דברי חז"ל, יהיה מי שייתן פתרונות אחרים".

מטרתו של הרב מדן היא להנחיל לתלמידים אהבת תורה ויראת ה' בכל מאמר יחד עם התמודדות עם הבעיות, "חשוב לי מאוד להעביר גם את ההתמודדות עם פשטי המקראות ולא כדבר מנותק. ישנם דברים שאנחנו לא מבינים, אך אמירה כזו יכולה לבוא רק כפתרון אחרון ולא לכתחילה, כי תמיד יהיה מי שייתן פתרון אלטרנטיבי והתלמיד עלול ללכת ללמוד, על פי הפירוש הזה".

ראש ישיבת הר עציון משוכנע כי למרות חילוקי הדעות בסגנון הלימוד ובשיטות החינוך, כולם יכולים לעבוד בשיתוף פעולה. "ברור לי שיש בציבור שלנו שיטות חינוך אחרות. אינני חותר לכך שתהיה שיטת חינוך אחת, אבל שיטות חינוך רבות - שכל אחת מאירה את הזווית שלה - כולן יכולות להסתופף בבית מדרש אחד".

"מוסכם כי המטרה הראשונית שלנו בלימוד מקרא, היא חינוך לאהבת ה' וליראתו, אלא שאנחנו חולקים בדרך העברת המסר. אני חושב שצריך לחנך לכך מתוך המקראות ומתוך דברי חז"ל, ולא להתעלם מדברים שנוח לנו להתעלם מהם".

בנוגע לתכנית הלימודים החדשה של החמ"ד, אמר הרב מדן כי בהתווית התכנית יושבים אנשים יראי שמים, כלשונו. "יש להם רק מטרה אחת והיא להביא את דבר ה' לילדים ולחנך את הילדים ליראת ה'. אני מכיר את האנשים שיושבים שם ואני אומר את הדברים בבירור גמור.  בנוסף לכך הם מכירים גם את השטח ואת צרכיו".