המדינה תיידע את הקשישים על זכויותיהם

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ראשון) את התקנות ל"חוק היידוע", הקובע כי כל אזרח ותיק יקבל יידוע אקטיבי בדבר זכויותיו.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' באב תשע"ב

הקשישים נפגעים. אילוסטרציה
הקשישים נפגעים. אילוסטרציה
פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ראשון) את התקנות ל"חוק היידוע", שהעביר המשרד לאזרחים ותיקים בראשות סגנית השר ד"ר לאה נס.

על פי התקנות, המדינה תחויב לוודא שכל אזרח ותיק יקבל יידוע אקטיבי בדבר זכויותיו, מכלל משרדי הממשלה ומהגופים הציבוריים. בתוך כך, יעביר המשרד בדואר למעונו של כל אזרח ותיק בישראל חוברת שתכלול את כל זכויותיו של האזרח הוותיק מכלל הגורמים.

בין הגופים שיחוייבו ביידוע אקטיבי בראשית כל שנה: המוסד לביטוח הלאומי, העיריות והמועצות המקומיות, מוסדות הבריאות וחברת החשמל. בנוסף, בכל שנה, יפרסם המשרד הודעה לציבור בדבר האפשרות לקבלת חוברת, שתפורסם באמצעי תקשורת בשפות העברית, הערבית, הרוסית והאמהרית.

תמונת המצב העגומה כיום בישראל הינה שאזרחים ותיקים רבים אינם מודעים כלל לזכויות או להטבות המגיעות להם בשל גילם, ועקב כך זכויות רבות של ציבור זה אינן ממוצות. כעדות לבעיה הקשה, עד היום פנו למוקד למוקד המידע של המשרד (*8840) כ-250,00 אלף אזרחים ותיקים, כשרובן המכריע של הפניות, עוסקות במישרין ובעקיפין בבירור זכויות. לנוכח תמונת המצב, המשרד לאזרחים ותיקים, האמון על אוכלוסיה זו, יזם את החוק שיביא להעלאת המודעות בדבר זכויות והטבות, שעצם המודעות אליהן ומיצויין יביאו לשיפור משמעותי בחיי בני גיל הזהב. היום הותקנו התקנות להסדרת חוק זה.

סגנית השר לאזרחים ותיקים, ד"ר לאה נס, אמרה כי "זהו יום בשורה לאזרחים הוותיקים בישראל, בו לוקחת המדינה אחריות על יידוע אקטיבי בכל הנוגע לזכויות המגיעות להם על פי חוק. עד היום, על האזרח הוותיק היה ללקט מידע אודות זכויתיו מגורמים רבים ומקבילים, שעיקר פרסומן היה במקומות מצומצמים שאינם נגישים לקהל הרחב, ובוודאי שלא לקשישים. מהיום האזרח הוותיק יוכל לממש את זכויתיו, לאור הגברת המודעות לנושא והנגשת המידע. לטעמי, זוהי חובתנו לאזרחים הוותיקים, דור המייסדים של המדינה".