אלזהאר: לא מתכוונים להכריז על ניתוק מישראל

מחמוד אלזהאר מבהיר: אין בכוונתנו להכריז על רצועת עזה כמשוחררת מהאדמות שנכבשו ב-67' ועל ניתוק הקשר המסחרי בין הרצועה לישראל.

דלית הלוי , ג' באב תשע"ב

מחמוד אלזהאר
מחמוד אלזהאר
הטלוויזיה של חמאס

בכיר חמאס, מחמוד אלזהאר, מסר, כי מצרים עומדת לשלוח בתקופה הקרובה משלחת לרצועת עזה ומשלחת נוספת לגדה, אשר יגישו דו"ח תוך חודשיים שבעזרתו היא תוכל לקבוע מי מעכב את תהליך הפיוס.

בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" אמר אלזהאר, כי חמאס היא זו שהעלתה את ההצעה במהלך הפגישה עם הנשיא המצרי מורסי, וההנהגה המצרית קבלה את ההצעה.

הסוכנות מציינת, כי "למרות שאלזהאר סבור, כי רצועת עזה משוחררת מבחינה ביטחונית וצבאית מה"כיבוש", הוא הפריך את הידיעות שדיברו על כוונת תנועתו להכריז על רצועת עזה כמשוחררת מהאדמות הפלסטינית שנכבשו ב-67' ועל ניתוק הקשר המסחרי בין הרצועה לישראל".

אלזהאר הבהיר, כי את הידיעות האלו מפיצים אוייביו של חמאס על מנת לשמור על הסטטוס של המצור. הוא ציין, כי נושא זה כלל לא הועלה בתוך התנועה, אולם היו מספר אנשים שהעלו זאת באופן פרטי.

לדברי אלזהאר, וועדה מצרית תבקר תוך שבוע ברצועה על מנת לדון בכלים להסרת המצור באופן הדרגתי או מלא. אלזהאר ציין, כי נשיא מצרים תומך בהסרת המצור על רצועת עזה באופן סופי. אלזהאר צופה, כי המצור יוסר מעל עזה תוך פחות משנה.

עוד מסר אלזהאר, כי בתקופה הקרובה תחובר רצועת עזה לחשמל של מצרים וכמו כן תחובר הרצועה לצינור הגז המצרי. לדבריו, ביצוע החלטות אלו מצריך זמן בשל המצב במצרים שאינו יציב עדיין ומאחר שעדיין לא הורכבה ממשלה.

אלזהאר סבור, כי ההסכם בנוגע למעבר רפיח שנחתם ב-2005 בין הרשות לאירופה וישראל הינו מבוטל מאחר ומצרים לא היתה צד בעניין ובנוסף לכך מצרים מתכוונת להסיר את המצור מעל עזה.

הסכם זה קשר אותנו מבחינה מסחרית ל"כיבוש", אמר אלזהאר, והביא אותנו לסחור עימו ב- 3 מליארד דולר, אולם כעת מדוע שלא יהיו ביננו לבין מצרים קשרי מסחר וכן ביננו לבין מדינות ערב נוספות דרך מעבר רפיח, שאל אלזהאר.