מעשה קונדס: סמג"ד פוצץ בחדר רימון גז

במהלך אירוע פרידה פוצץ סמג"ד 202 מהצנחנים רימון גז ומנע מהנוכחים לצאת מהחדר. בעקבות המעשה: ייתכן שלא יקודם לתפקיד הבא

ערוץ 7 , ד' באב תשע"ב

הצנחנים בתרגיל
הצנחנים בתרגיל
יששכר רואס
במהלך ישיבת הפרידה שלו ממטה הגדוד, הוא פוצץ בתוך החדר רימון גז שגרם לנוכחים להיחנק. הסמג"ד מנע מהנוכחים בחדר לצאת באמצעות חיילי החפ"ק שלו במשך כמה שניות, וכך שאפו קציני המטה של הגדוד גז בצורה מוגברת. כך מדווח הבוקר "ישראל היום".

מפקד עוצבת האש, תא"ל אהרון חליוה, שמע על האירוע באיחור וזעם על הקצין. כעת לא ברור אם ימנע מהסמג"ד להתמנות לתפקידו המיועד הבא - מפקד מגמה בבסיס האימונים החטיבתי (בא"ח) של הצנחנים.
 

המקרה החמור אירע ביום שלישי שעבר, כאשר קציני המטה של גדוד 202 התכנסו בלשכתו של הסמג"ד היוצא, רס"ן ניר דופט, לישיבת סיכום ופרידה. רס"ן דופט, שככל הנראה רצה שהפרידה ממנו לא תישכח, הכין מבעוד מועד מסיכת אב"כ ורימון גז מתחת לשולחנו ותיאם עם החפ"ק שלו את ההלצה. לקראת סוף הישיבה הפיל הסמג"ד במתכוון עט אל מתחת לשולחנו, וכשהתרומם הפעיל את רימון הגז וחבש על ראשו את מסיכת האב"כ שהכין לעצמו.

בינתיים, חסמו חיילי החפ"ק את
  דלת החדר שבו ישבו הקצינים, ורק לאחר כמה שניות שיחררו החיילים את היציאה לקצינים הנחנקים. ברגע שנפתחה הדלת, יצאו הקצינים מהחדר אפוף העשן בזה אחר זה כשהם משתעלים ונחנקים, וחלק מהם אף הקיאו בעקבות שאיפת הגז.

הסמג"ד עצמו היה מהראשונים שיצאו מהחדר, כאשר תוך כדי ריצה החוצה הוריד כבר את מסיכת האב"כ שחבש. גורמים המעורים בפרטים סיפרו ל"ישראל היום" כי "הקצינים לקחו את זה בצחוק" אף שחלק מהם הקיאו וחשו ברע בעקבות המקרה.

יומיים לאחר המקרה סיים רס"ן דופט את תפקידו בגדוד וטס לחו"ל למנוחה לקראת תפקידו הבא בצה"ל. מפקד עוצבת האש, תא"ל חליוה, שמע על האירוע רק כמה ימים לאחר שהתרחש וזעם על הדיווח המאוחר.

על פי הדיווח בעיתון הבוקר עניין קידומו של רס"ן דופט לתפקיד מפקד מגמה בבא"ח צנחנים יהיה תלוי בהחלטת בכירי הצבא, לאחר שהסיפור החמור הגיע לשולחנם של קצינים בכירים אשר הביעו תרעומת על אי הדיווח  על המקרה וכן על עצם זריקת הרימון בחדר.

רס"ן דופט נחשב דווקא לקצין מצטיין בחטיבת הצנחנים. הוא בוגר מכינת בני דוד הממוקמת בעלי ומתגורר עם בני משפחתו ביישוב ברוכין שבשומרון. במהלך שירותו הצבאי ביצע שורה של תפקידים כלוחם וכמפקד, ובין היתר
  שימש מפקד פלוגה מבצעית בגדוד. לתפקיד סמג"ד 202 הוא "הוקפץ" מהלימודים, לאחר שסגן מפקד הגדוד הקודם, רס"ן אלעד פרץ, עזב את הגדוד בעקבות מותו של סמ"ר נדב רוטנברג הי"ד מאש כוחותינו ברצועת עזה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע חמור וחריג המוכר ומטופל על ידי המפקדים בחומרה הראויה."