גם הקיבוצניקים רוצים יהדות

היסטוריה בקיבוצים. חנוכת בית הכנסת החדש בקיבוץ נאות מרדכי והנחת אבן הפינה לבית כנסת בקיבוץ שדה נחמיה.

חזקי ברוך , ו' באב תשע"ב

מרגי בטקס חנוכת בית הכנסת
מרגי בטקס חנוכת בית הכנסת
המשרד לענייני דתות

לו נקלעו שאר מייסדי ההתיישבות העובדת בישראל לגליל העליון ביום חמישי האחרון הם היו צריכים לשפשף טוב טוב את העיניים. בתהלוכה חגיגית ושמחה במיוחד הוכנס ספר תורה לבית הכנסת החדש שנחנך בקיבוץ נאות מרדכי והונחה אבן פינה לבית כנסת בקיבוץ שדה נחמיה הסמוך. אורח הכבוד של קיבוצי המועצה האזורית הגליל העליון היה לא אחר משר הדתות יעקב מרגי שיכול לסמן לעצמו הישג לא מבוטל.  

קיבוץ נאות מרדכי השוכן בין הקיבוצים והמושבים של הגליל העליון הגשים חלום פרטי של מספר חברי קיבוץ להקים בית כנסת זאת למרות אופיו החילוני של הקיבוץ.

באווירה מרגשת, בין שבילי קיבוץ נאות מרדכי, נחנך לראשונה בית הכנסת המקומי בהשתתפות השר לשירותי דת יעקב מרגי כאורח כבוד. רבני העיר, ראש המועצה האזורית גליל עליון אהרון ולנסי, ראש המועצה הדתית קריית שמונה הרב יצחק קקון, נציגי וועד הנהלת הקיבוץ ותושבים בני הקיבוץ.

בהנהלת המועצה האזורית נרתמו לבקשתם של מספר חברי קיבוץ ויצרו קשר עם המשרד לשירותי דת, שהעמיד לרשות הפרויקט סכום כסף מכובד להקמת בית הכנסת. כדי להשלים את המלאכה ולפאר את בית הכנסת הוסיף הקבוץ באמצעות הנהלתו סכום כסף גדול, וחברי הועד יצאו ב"קול קורא" להרים תרומה לבניית בית הכנסת. חברי הקבוץ תרמו איש כפי יכולתו בנוסף להירתמות גופים חוץ קיבוציים.

הקיבוץ נאות מרדכי הנחשב כחילוני אינו היחיד המעוניין בהקמת מבני דת. השר לשירותי דת השתתף באותו יום גם בהנחת אבן פינה לבית הכנסת בקיבוץ שדה נחמיה בהשתתפות נציגי ועד ההנהלה ותושבי הקיבוץ.

"יש התעוררות בציבור להתחזק ביהדות וההוכחה הברורה ביותר היא הביקוש להקמת מבני דת בתי כנסת ומקוואות בכל רחבי הארץ גם בקיבוצים ומושבים שמזוהים עם השומר הצעיר"  אמר השר מרגי המקפיד מידי שבוע לסייר יחד עם צוות לשכתו במספר יישובים ברחבי הארץ ולהתעניין באופן אישי בצרכי הדת באותו יישוב.

"אינה  דומה שמיעה לראייה" ציטט השר והוסיף "התברר שהדבר הפך לתופעה, בקדנציה הנוכחית חנכנו כבר מספר בתי כנסת בקיבוצים.  ההתיישבות בכלל, עובר תהליך מבורך, ההרחבות הקהילתיות, תנועה של אוכלוסיות, כור ההיתוך האמיתי של עם ישראל קורה בשנים האחרונות, מטבע הדברים נוצר ביקוש וזהו הקיבוץ החדש שמעוניין להחזיר את המורשת היהודית" .

גידי, מנהל קהילה, מקיבוץ שדה נחמיה אמר כי הוא מאמין שהמקום הזה יהפוך להיות מקום אחד שיהיה בו גם דעות כאלה וגם דעות כאלה ונדע לחיות אחד עם השני בצורה הכי טובה. עמיתו גדעון שלח מקיבוץ שדה נחמיה הצהיר כי "אנחנו יהודים ותמיד היינו יהודים. אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית גליל עליון  הביע תדהמה ואמר כי כשנכנס לתפקיד לפני קצת יותר מ 20- שנה לא האמין שמהפכה כזו אכן תממש.