איתן שישינסקי: המחאה החברתית עלתה לנו כסף

תכנית הקיצוצים של ראש הממשלה לא הפתיעה את הכלכלנים במשק. פרופ' שישינסקי: "הגרעון הצפוי חייב את הממשלה לנקוט בצעדים מתקנים".

בני טוקר , ו' באב תשע"ב

שטייניץ עם נתניהו
שטייניץ עם נתניהו
פלאש 90טוען....

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ, יביאו לאישור הממשלה ביום שני הקרוב, את תוכנית הקיצוצים בתקציב של השנה הנוכחית בהיקף 2.7 מיליארד שקלים. בממשלה מנמקים את הצעד בצורך לסיים את השנה בגירעון סביר של 4% תוצר.

פרופ' איתן שישינסקי מהמחלקה לכלכלה באונ' העברית, אומר לערוץ 7 כי צעדי הקיצוץ היו מתבקשים, "אם מסתכלים על ההכנסות ממיסים, הם ירדו ב-190 מיליון, והגרעון הצפוי מאוד מדאיג, מעל 4 אחוזים מהתוצר, וזה בהחלט דורש צעדים מתקנים".

לדבריו, אין ספק שהמחאה החברתית עלתה לנו כסף, "הייתה מחאה חברתית, והיו הוצאות חברתיות, כמו חינוך חינם לגיל הרך, ועוד כל מיני דרישות של המחאה החברתית ועכשיו צריך לשלם על זה".

פרופ' שישינסקי מעריך שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה, "העלאת המע"מ באחוז הייתה הכרחית, אבל זה לא הצעד האחרון. צריך לזכור שהמצב הקשה בחו"ל השפיע גם על הייצוא וזה ידרוש צעדים נוספים בעתיד".

לדבריו, ישראל עדיין נחשבת לאי של יציבות ביחס למדינות אירופה, "מה שקרה באירופה היה תוצאה של המשבר במערכת הפיננסית, במגזר הפיננסי אצלנו לא היו סימנים כאלה. נכון שאנחנו עדים היום לתספורות שונות ויש עוד חוקים שצריכים לטפל בהם כמו חוק הריכוזיות והפירמידות. אבל אנחנו בהחלט לא במצב של המשקים הבעייתיים באירופה".