לטפל בצרידות כבר בילדות

במרכז הרפואי שניידר פתחו לראשונה בישראל מרפאה לטיפול בצרידות, אשר תיתן מענה לבעיה בגיל בו עדיין ניתן לטפל בה בקלות יחסית.

ידידיה בן אור , י"א באב תשע"ב

בית חולים שניידר
בית חולים שניידר
ד"ר אבישי טייכר

מרפאת צרידות לילדים נפתחה לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית. במסגרת המרפאה פועל צוות רב תחומי הכולל רופא אף אוזן גרון וקלינאית תקשורת.

מטרת המרפאה לספק מענה טיפולי לילדים לפני תקופת גיל ההתבגרות, הסובלים מצרידות. המרפאה נפתחה ביוזמה משותפת של יפעת ניצן, אחראית מרפאת שפה ודיבור וד"ר יורם שטרן, מנהל היחידה לדרכי נשימה עליונות במרכז שניידר.

צרידות נובעת, ברוב המקרים, משימוש לא נכון במיתרי הקול ומאמץ קולי מוגבר. הדבר גורם לחיכוך של מיתרי הקול זה בזה וכתוצאה מכך נוצרות בהם בצקות ויבלות.

יבלות על מיתרי הקול הן הממצא השכיח ביותר אצל ילדים לפני תקופת גיל ההתבגרות, הסובלים מצרידות. הטיפול המקובל ביבלות על מיתרי הקול מתבצע על ידי קלינאית תקשורת וכולל הקנייה של טכניקות דיבור ונשימה המפחיתות את המתח והחיכוך במיתרי הקול וכן הדרכה לשמירה על היגיינה קולית, שפרושה הקניית הרגלים המיטיבים עם מיתרי הקול, ומפחיתים את הצורך בהגברת הקול.

ילדים עד גיל 10, מתקשים פעמים רבות בביצוע תרגילי הדיבור והנשימה וכן מתקשים ליישם את טכניקות הפקת הדיבור הנלמדות במסגרת הטיפול. כתוצאה מכך, ילדים אלה לא מופנים באופן שגרתי לקלינאית תקשורת וברוב המקרים אינם מקבלים הדרכה לשמירה על היגיינה קולית.

עבור ילדים אלו, נפתחה מרפאת הצרידות במרכז שניידר, במסגרתה מאובחנים הילדים הצעירים על ידי רופא אף אוזן גרון ילדים באמצעות בדיקה וידאו-אנדוסקופית של מיתרי הקול. בבדיקה זו נעשה אבחון של הגורם לצרידות ובמידה ונמצא כי הם סובלים מיבלות על מיתרי הקול, מופנים הילדים לקלינאית תקשורת לצורך קבלת הדרכה לשמירה על היגיינה קולית. במפגש עם קלינאית התקשורת, הילד והוריו מקבלים הסבר מפורט על מבנה הגרון, אופן היווצרות היבלות על מיתרי הקול, ומקבלים הדרכה מעשית למניעת מאמץ קולי, בהתאם לגילם. המעקב אחר הילדים מתבצע על ידי צוות מרפאת צרידות.