היידיש לא תיעלם. אבל מה עם התרבות?

לקראת הצגה חדשה שתעלה בקרוב בשפה היידיש, סיפר דודו פישר לערוץ 7 "אנחנו משתדלים לשמור על היידיש - שתצוף מעל פני המים".

ישי קרוב , י"ח באב תשע"ב

דודו פישר
דודו פישר
פלאש 90

הצגת בידור מוסיקלית חדשה של תיאטרון יידישפיל – "יידישפיץ", בכיכובם של דודו פישר וקובי אריאלי, תעלה בימים הקרובים באולמות התיאטרון ברחבי הארץ.

מארגני המופע אומרים כי זהו נסיון לייצר חוויה יהודית-ישראלית על הבמה. בין השירים יהיו קלאסיקות יידישאיות ושירים ותיקים בגרסאות מחודשות, מפגש שנון ומצחיק, חוויה יהודית חד-פעמית של צחוק ורגש, מוסיקה וסיפור, עבר יהודי והווה ישראלי והכל בליווי תרגום לעברית ולרוסית.

בראיון לערוץ 7 אמר הזמר דודו פישר, "כל כמה שנים אני עושה משהו עם תאטרון היידישפיל ויחד עם קובי אריאלי החלטנו להרים מופע משותף שקובי ידבר וגם קצת ישיר ואני אשיר שירים ישנים וחדשים".

פישר ציין כי אמנם אין כל כך חומרים חדשים בשפה היידיש, "אבל החומרים הישנים תמיד נשמעים כמו חדשים ואלו השירים שאנשים אוהבים לשמוע".

זה לא סוד שהיידיש לא כל כך פופולארית, ולא הרבה מבינים אותה, אז מי בא למופע?

"אכן הגיל הממוצע בקהל הוא מבוגר - אנשים שדיברו יידיש ועדיין מדברים", אמר פישר שהביע צער על כך שגם שפת היידיש וגם הלאדינו נמצאות בדעיכה, "אנחנו משתדלים כמה שיותר לשמור אותן צפות מעל פני המים. אנחנו נחטא להסטוריה שלנו אם לא נשתדל לשמור עליהן".

האם יש תקווה שהשפה הזו תשרוד?

"השפה לא תיעלם", קובע פישר, "כי בבני ברק, ברוקלין ולונדון, מדברים בשפה זו. מה שכן נעלם זו התרבות של השפה, כמו הספרים של שלום עליכם ומנדלה מוכר ספרים וחבל שכך".

ואם מדברים עם דודו פישר אז אי אפשר שלא לדבר גם על האלבומים "בגן של דודו" והוא מבטיח כי בקרוב ממש יצא האלבום החדש, ולא, הוא לא ביידיש, "אנחנו בשלבים האחרונים של העריכה. מדובר באלבום ה-17 שזה טו"ב והוא יעסוק בנושא זהירות בדרכים. אנחנו מלמדים את הילדים איך להזהר בדרכים - בכביש ובמדרכה".