המדינה חושפת: 12,000 ש"ח בחודש לעד המדינה

המדינה חושפת את דמי המחיה שמקבל עד המדינה בפרשת הולילנד. בתגובתה לבקשת ההגנה בעניין הודיעה המדינה כי העד מקבל 12,000 ש"ח בחודש.

בן שאול , י"ט באב תשע"ב

מחאה מתחת לבית. הולילנד
מחאה מתחת לבית. הולילנד
פלאש 90
פרקליטות מחוז ת"א הגישה הבוקר (שלישי) לבית המשפט המחוזי בעיר את תגובתה לבקשה בעניין הסכם עד המדינה בפרשת הולילנד.

בתגובה ציינה המדינה כי בנסיבותיה המיוחדות מאד של פרשת הולילנד, ועל אף עמדת התביעה כי דמי המחייה הניתנים לעדי מדינה הינם חסויים על פי דין, מסכימה המדינה, לפנים משורת הדין ובשל נימוקים מיוחדים להיעתר לבקשת ההגנה ולהביא לידיעתה, את גובה דמי המחייה החודשיים הניתנים לעד המדינה ש.ד.

בהודעתה לבית המשפט, מאשרת המדינה מידע שכבר פורסם בתקשורת, שלפיו גובה סכום דמי המחיה שמקבל עד המדינה בפרשה, עומד על 12,000 ₪ בחודש, שהוגבל למשך של עד 8 שנים למן תחילת התשלום.
 
המדינה פירטה בתגובתה את הנימוקים להחלטה לחשוף את הפרטים, "כספים הניתנים לעד מדינה לצורך הבטחת רמת חיים סבירה, אינם טובת הנאה על פי הוראות החוק. עסקינן בכספים שנועדו להבטיח את הגנתו של העד".

עוד צויין כי "בין שאר הדברים המייחדים פרשה זו מפרשות אחרות, קיים גם העניין הנוגע לחובותיו האזרחיים של העד והקשר שלהם לדמי המחייה. מתברר, כי העד נקלע למציאות לפיה בעקבות הגעתו להסדרים עם נושים שונים הוא משלם תשלומים עיתיים לכיסוי חובותיו מתוך הכספים שהוקצו לו על ידי המדינה לצרכי מחייתו".

בנוסף נכתב כי "בנסיבות המיוחדות שנוצרו בתיק דנן, ומשנודע כי דמי המחייה משמשים את העד גם להחזר חובות, החלטנו כי באופן חריג יש להביא לידיעת ההגנה את היקף הכספים הניתנים לעד מידי חודש".

המדינה אף מבהירה כי "נסיבה משמעותית נוספת המייחדת פרשה זו נוגעת לעובדה כי גובה דמי המחייה הניתנים לעד ש.ד. נחשפו ממילא שוב ושוב בכלי התקשורת, ולעובדה כי אף גורמים המקורבים לעד אישרו את גובה הסכום בראיון טלוויזיוני, בהתייחס לפרסומים השונים שהיו בעת האחרונה".

המדינה מוסיפה כי "הערתו של בית המשפט הנכבד, במהלך הדיון שהתקיים בסמוך לאחר הגשת כתב האישום בבקשת עיתון ידיעות אחרונות לחשוף את הסכום, לפיה מוטב שנשקול שוב עמדתנו בנסיבותיה המיוחדות של פרשה זו".

בפרשת הולילנד הואשמו 16 בכירים בעיריית ירושלים, שהבולט בהם הוא ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שכיהן בתקופה בה בוצעו לכאורה העבירות כראש עיריית ירושלים.

כתבי האישום מתארים מעשי שוחד וקשרים מנוגדים לחוק של בכירי העירייה עם אנשי נדל"ן. האישומים מתייחסים למיזמי בנייה שונים אולם הבולט שבהם הוא פרויקט היוקרה 'הולילנד' שבדרום ירושלים.

נאשמים מפורסמים נוספים הם מנהלת לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, וראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, העומד בראשו של ארגון החסד "יד שרה".