המפונים בניצן: מאיפה נשלם את השכירות?

משפחת מויאל ממפוני ניסנית מזהירה כי המדינה דוחקת אותם לפינה, "אנחנו חיים שש נפשות בשישים מ"ר, ועכשיו הם עוד רוצים כסף".

בני טוקר , כ' באב תשע"ב

סערה בניצן. ארכיון
סערה בניצן. ארכיון
פלאש 90

400 מתושבי ניצן חתמו בשבוע שעבר על עצומה נגד מנהלת תנופה, ששלחה בימים האחרונים מכתב למאות מפונים בו היא דורשת מהם דמי שכירות עבור המגורים בקראווילות.

המפונים הקימו מטה מאבק והודיעו שאינם מתכוונים לוותר עד שמנהלת תנופה תבטל את הגזירה.

בראיון לערוץ 7, אומרת גלית מויאל, אם לארבעה ילדים ממפוני ניסנית, כי המדינה דוחקת אותם לפינה קשה, "בניסנית היה לי בית משלי, אבל מאז ההתנתקות אנחנו גרים כבר שבע שנים, שש נפשות בקראוילה של 60 מ"ר. יש לי שתי תאומות בנות ארבע, אני בחודש השישי בהריון עם סיכון גבוה, אין לי אפשרות לעבוד ואין לי מאיפה לשלם את השכירות".

מויאל מסבירה, שבעלה מאיר עובד כנהג משאית והדרישה מהם, לשלם עכשיו שכירות רטרואקטיבית לשלוש שנים היא ממש פשע, "ביקשו מאיתנו לרכוש קרקע, אז רכשנו. אבל אין לי אפשרות כספית לבנות, עכשיו הם דורשים ממני לשלם אחורנית שכירות לשלוש שנים, אין לי מאיפה לשלם".

לטענתה, מנהלת תנופה רוצה בעצם לזרוק אותם מהקראוילה בכל מחיר, "אין להם בעיה להעביר אותי לדיור ציבורי, וכולנו באותו מצב, מי שהתחיל לבנות לא יכול להמשיך כי יש לו המון חובות, מה הם רוצים שנעשה? אנחנו קוראים לכל העולם לבוא ולראות מה קורה כאן. בניסנית היה לי בית של שלושה חדרים משלי, עכשיו אין לי כלום".

ממנהלת תנופה נמסר בתגובה: "מנהלת תנופה מלווה ותוסיף ללוות את כלל משפחות המתיישבים. כל משפחה קיבלה מהמדינה גם מגרש וגם פיצוי ויש עליה לשלם שכר דירה עבור הקראווילה, שנתיים אחרי שקיבלה לידיה את המגרש".

במהלת הוסיפו עוד כי "מנהלת תנופה פעלה עבור המפונים והכפילה את הזמן הפטור משכר דירה ואף יותר. המדינה אף העמידה לרשות משפחות מתקשות סל פתרונות וסיוע, ומלווים כלכליים-חברתיים מטפלים אישית בכל משפחה הזקוקה לכך. לשמחתנו, מתוך 1,800 משפחות שפונו 1,600 משפחות כבר מתגוררות בביתן או שהן בהליכים לבניית ביתן. לצערנו המשפחות היקרות המדוברות טרם החלו להקים את ביתן, למרות שהמדינה העמידה לכלל המפונים מגרשים, פיצוי וגם שורה של אמצעים - מרעיון הקראווילה וכלה בבנייה המרוכזת והמוזלת. האחריות לבניית הבית נתונה בידי המשפחות עצמן. נוסיף לפעול ולסייע לכל משפחה".