"שינוי התקנון לא רלוונטי לנושאים הרי גורל"

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, מדגיש כי קשירת שינוי תקנון הממשלה לנושאים הרי גורל כמו התקיפה באיראן הוא לא רציני.

ידידיה בן אור , כ"ד באב תשע"ב

האוזר ונתניהו
האוזר ונתניהו
צילום: פלאש 90

הממשלה תאשר בישיבתה היום שורה של תיקונים ועדכונים לתקנון הממשלה, תקנון שאושר בשנת 1948 ועד היום לא שונה באורח מהותי.

בין השאר יקבע בתקנון החדש כי ראש הממשלה יוכל לקבוע לגבי נושאים שונים כי רק שר שנוכח בדיון יוכל להצביע. עוד נקבעה בתקנון החדש מסגרת זמן להצבעות טלפוניות והוראות חדשות ביחס לאפשרות לערער על החלטות שונות. 

בראיון לגלי צה"ל דחה מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, את הטענות לפיהן קיים קשר בין שינוי תקנון הממשלה ובין ההחלטה המתקרבת בשאלת תקיפה באיראן.

"השינויים שמונחים היום בפני הממשלה בתקנון הממשלה אינם רלוונטיים לשאלות הקשורות להחלטות הרות גורל. הנושא שנדון היום לא מעלה ולא מוריד בנושאים שכאלו", הצהיר האוזר.

לדבריו, "משאל טלפוני תמיד היה קיים בנושאים דחופים. לראשונה שמנו לזה גבולות זמן. שמנו הבהרות והסדרנו דברים שאינם בהירים".

האוזר הוסיף, כי "לעניין סמכות ראש הממשלה להודיע כי שרים שאינם נוכחים בדיון לא יכולים להצביע. קבענו חידוש שאני עומד מאחוריו באופן מלא, כי ראש הממשלה יוכל לקבוע שרק שר שנמצא יוכל להצביע".

האוזר הדגיש, כי מדובר בסיכום עבודה שארכה שנה וחצי, ואשר היתה דרושה כבר שנים רבות, "הדיון הזה על שינוי תקנון הממשלה, שעובדים עליו כשנה וחצי, הגיע הזמן לעשות גם את זה, אין לזה שום קשר לשאלות הרות גורל".