הוסרו קטעי מציאות מקטמנדו כדי שיאמינו לנו...

עם רדת הסדרה 'קטמנדו' מהמרקע יתקיים מפגש בין שליחי חב"ד, מטיילים ושחקנים. לקחנו את הרב ליפשיץ לשיחה על קטמנדו האמיתית וזו שלא.

שמעון כהן , כ"ה באב תשע"ב

קטמנדו
קטמנדו
עפר עמרם

ברמת גן יתקיים ביום רביעי הקרוב אירוע מיוחד לקראת תום שידורה של הסדרה 'קטמנדו' בערוץ 2. באירוע צפויים להשתתף לבד מאנשי ההפקה והשחקנים גם שליחי בית חב"ד לקטמנדו, הרב חזקי וחני ליפשיץ, שלוחים נוספים, תרמילאים ואחרים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב ליפשיץ על הסדרה לפני ומאחורי הקלעים ועל החיים האמיתיים בקטמנדו.

לדבריו הוא הופתע לגלות את ההתעניינות הרבה בסדרה, לאחר 13 שנות פעילות בבית חב"ד שם. לדבריו ההתעניינות מעידה על העובדה שנושא התרמילאות קרוב לכל אחד ואחד במדינה, וזאת בניגוד לתחושתו הראשונית כאשר הועלה רעיון הפקת הסדרה, אז חשב שהנושא נוגע אך ורק לסוג מסוים מאוד של מטיילים.

נושא נוסף המעורר את תשומת ליבם של הצופים הישראליים הוא ההיכרות עם מערכת החיים של זוג חרדי, בין בממד הפרטי ובין בהתייחס לקשריהם עם ישראלים ואחרים שמתנקזים אל בית חב"ד אותו הוא מגדיר כ"כור היתוך שמכנס אליו את כל הרבדים בעם. בארץ יכול להיות מפגש בין כולם, אבל לא ברמת אינטנסיביות שכזו. כשהדברים כך הם מחייבים חברויות, מחייבים לסמוך אחד על השני. שולחן שבת ושיעורים שמתקיימים שם מלמדים על הקשר האפשרי בין כולם".

על צמד השחקנים המגלמים אותו ואת רעייתו, מיכאל מושונוב וניצן לברטובסקי, אומר הרב חזקי כי השניים עברו היכרות מעמיקה עם אורח חייהם של אנשי חב"ד כאשר הגיעו לא מעט לכפר חב"ד, מושונוב הצטרף לשיעורים תוך כדי חצי השנה בה גידל זקן.

עוד הוא מזכיר בדבריו את מעורבותו של בית חב"ד האמיתי בקטמנדו, זה שאליו הגיעו אנשי ההפקה והשחקנים לפוש במהלך ימי הצילומים. גם קשר זה תרם לחיזוק אמינות המשחק של השניים.

באשר לחילוקי הדעות שליוו את הצילומים סביב סצנות מסוימות מציין הרב חזקי כי כגודל ההפקה כן גדול מספר הדעות המבקשות להוביל אותה לאפיק כזה או אחר שיביא יותר צופים לטעמם של אנשי הפקה כאלה או אחרים. עם זאת מוסיף הרב חזקי ומציין כי היו סצנות שמטבע הדברים לא ניתן היה לשתף איתם פעולה והם נאלצו להבהיר ש"לא הכול לטובת רייטינג", ויהיה צורך לשנות את התסריט.

לשאלת התהפוכות ותכיפות ההרפתקאות סביב בית חב"ד בקטמנדו כפי שהדברים נראים בסדרה, אומר הרב חזקי כי מציאות החיים בקטמנדו כארץ גדושת תהפוכות מביאה עימה לא פעם הפתעות רבות ומבקר שמגיע למקום לחודשיים עשוי למצוא את עצמו בהרפתקאות ושינויים מפתיעים למכביר. בין השאר מובילים לכך מאבקים שלטוניים פנימיים, שביתות, עוצר ואירועים נוספים.

הרב חזקי מוסיף ומציין כי לעיתים היה צורך להסיר קטעים מהתסריט על אף שהם היו לקוחים מהמציאות, מחשש ששילובם בסדרה יפגע באמינות בעיני המתבונן הישראלי. בין השאר מדובר בהתנהלותה התמוהה של מערכת המשפט שם, הקרבות הצבאיים שם מעמידים את המטיילים במציאות הזויה, המפגש עם המקומיים ותרבותם הפרימיטיבית, ההתמודדות עם הפסקות חשמל במשך מרבית שעות היממה ועם הפסקות מים המצריכות הליכה אל מחוץ לעיר כדי להביא ממכלית דלי מים ועוד.