דיין: היכן כוחה של ועדת השרים?

יו"ר מועצת יש"ע אומר כי אם ועדת השרים להתיישבות לא תפעיל את כוחה כדי ליישם ההחלטה בעניין בית עזרא - זה יהיה צעד מבשר רעות.

עוזי ברוך , כ"ז באב תשע"ב

אין מנהיגות. דני דיין
אין מנהיגות. דני דיין
פלאש 90
יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, קורא היום (רביעי) לוועדת השרים להתיישבות להורות חד משמעית על יישום החלטת הערכאה השיפוטית הצבאית שקבעה כי בית עזרא בחברון יועבר לשימוש היישוב היהודי בעיר.

"ההחלטה התקבלה ע"י שלושה שופטים, ונתמכת אפילו ע"י משרד הביטחון, אך הפרקליטות מונעת את יישומה כבר למעלה מארבע שנים", מציין דיין.

לדבריו, "אם ועדת השרים להתיישבות, שהוקמה כדי להסדיר סוגיות סבוכות ביותר, לא תפעיל את כוחה כדי ליישם החלטה פשוטה, מתבקשת וקונצנזואלית שכזו - זה יהיה צעד מבשר רעות להמשך הדרך וליכולת המשילות של הדרג הנבחר".

ועדת השרים לענייני התיישבות קיימה אתמול דיון בשלושה נושאים, בג"ץ בית עזרא בחברון, בג"ץ השכונה המערבית בבית אל ועתירת תושבי מגרון נגד פינוים.

בנוגע לעתירה בנושא בית עזרא בחברון הוצגה עמדת הפרקליטות, לפיה יש לפנות את ה"פולשים", אשר לדבריהם עשו שימוש לא חוקי במבנה. עמדת השרים היתה, כי אין בעיה שיוציאו את הפולשים אם הם נכנסו לשם שלא כחוק, אך הם דורשים שהמקום ישמש יהודים בלבד בכפוף לאישורים. גם עמדת שר הביטחון היתה זהה.

בית עזרא היה הבית בבעלותה של משפחת עזרא שהיתה המשפחה היהודית האחרונה שעזבה את חברון בנובמבר 1947. הבית בין השוק הסיטונאי הפלסטיני בחברון לבין שכונת אברהם אבינו, נתפס על ידי תושבי חברון היהודים בעקבות גל פיגועים נגד יהודים באזור. במשך תקופה ארוכה היו החנויות בשוק נטושות עד שנכנסו שתי משפחות יהודיות למבנה ושיפצו אותו למגורים.

בשנת 2007, שש שנים לאחר כניסת שתי המשפחות היהודיות לבית, הגישה תנועת "שלום עכשיו" למינהל האזרחי בקשה לפנות את המשפחות ואכן בתחילה הוצא להן צו פינוי. שנה אחר כך, הורו השופטים לאפוטרופוס להשכיר את הבית לשתי המשפחות היהודיות. בשנת 2010 עתרה שלום עכשיו לבג"ץ כנגד החלטת המינהל האזרחי והיום אמורה המדינה להשיב.