"לראשונה בתולדות ישראל יש איום קיומי מאיראן"

השר להגנת העורף הנכנס, אבי דיכטר, אמר בטקס חילופי שרים כי העידן שבו רוצחים ישראלים, רק בגלל שהם יהודים - הסתיים.

יוני קמפינסקי , א' באלול תשע"ב

דיכטר ווילנאי.
דיכטר ווילנאי.
צילום: אריאל חרמוני

אבי דיכטר, השר החדש להגנת העורף, נכנס היום (ראשון) רשמית לתפקידו בטקס מיוחד שנערך בקרייה בתל אביב.

בנאום שנשא בטקס בו החליף את מתן וילנאי בתפקיד אמר אבי דיכטר כי לראשונה בתולדות ישראל יש איום קיומי מאיראן.

"בחרדת קודש אני נכנס לתפקיד השר להגנת העורף", פתח דיכטר את דבריו, "כמי שלמעשה הקדיש את כל חייו הבוגרים, להגנה על העורף – כלוחם, ממש בגופו וכמפקד ומנהל, בתוקף אחריותו – אני מגיע בפעם השניה, בשש השנים האחרונות, לתפקיד שר, אשר ההגנה על העורף היא עיקר עיסוקו".
 
"במלחמת לבנון השנייה, כשר לביטחון פנים, הוריתי למשטרת ישראל לקחת אחריות על העורף, מאחר ופיקוד העורף במתכונת של 2006, לא היה בנוי לממש את אחריותו. מאז, גופי הביטחון כמו צה"ל והמשטרה, כב"א ומד"א, הפיקו לקחים והערכותם בנושא העורף בחירום, עברה שינויים דרמטים", הוסיף.
 
לדבריו "קו ההשתפרות הזה, שעליו הציב אותנו השר להגנת העורף היוצא, מתן וילנאי, ביחד עם עובדי המשרד המסורים ועם פקע"ר, אינו קו הסיום. עבורי, הוא קו ההתחלה שממנו בכוונתי לקחת את נושא ההגנה על העורף קדימה ולמעלה. תודה לך מתן ובהצלחה בשליחות בסין"
 
"אלא שגם בצד השני, אצל אויבינו, ניבנות יכולות תקיפה ופגיעה בישראל, כאלה שמייצרות מולנו איום אסטרטגי : מלבנון, מעזה ומסוריה, ואיום קיומי מאיראן - לראשונה מאז הקמת המדינה. מדינת ישראל הוכיחה לעצמה, לאויביה ולעולם כולו כי העידן שבו רוצחים ישראלים, רק בגלל שהם יהודים - הסתיים".
 
דיכטר הוסיף כי "יכולות ההגנה האקטיבית והתקיפה המאסיבית שבידי צה"ל, נועדו להבטיח כי העורף בישראל, לא יהפוך לחזית. באותן פרצות, שדרכן בכל זאת יצליחו אויבינו לפגוע בשטח מדינת ישראל, שם ניבחן כיצד נערכנו לצמצם את הפגיעות בנפש וברכוש".
 
"כאשר נקראתי לפני ימים אחדים, על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק להצטרף לממשלה, הדבר תאם להפליא את השקפת עולמי שלי בשנה האחרונה".
 
לדברי דיכטר אנו מצויים בתקופה חריגה באתגריה כמו גם בהזדמנויותיה. ""אביב ערבי" של מהפכות והפיכות מזעזע את היציבות באזור ומחייב את ההנהגה בישראל לבדוק בזהירות: מול מי ראוי לנהוג במדיניות של כבדהו וחשדהו. מול מי בחשדהו וכבדהו ומול מי במדיניות של חשדהו וחשדהו"
 
דיכטר הודה לנתניהו על המינוי "תודה לראש הממשלה על האמון שנתן בי כשהחליט למנות אותי כשר להגנת העורף. תודה לשר הביטחון על שצרף המלצתו לרה"מ".  
 
"את שבועת האמונים הראשונה שלי למדינה עשיתי כחייל ליד הכותל המערבי לפני כמעט 42 שנה. (מתן היה אז סגן מפקד סיירת מטכ"ל). תחושת השליחות שפיעמה בי אז, לבוש מדי צנחן, היתה אדירה. עוצמת השליחות הוכפלה כשנולדו 3 ילדי. עם הצטרפותם של 4 הנכדים למשפחה, הגיעה תחושת השליחות הלאומית לערכים של... 8 בסולם דיכטר... זוהי הדרך הלאומית שלאורכה אני מנווט מזה 42 שנה בזכות ולמכן מדינת ישראל", הוסיף דיכטר.