מידע על חסיד אומות העולם יזכה בסכום כסף נכבד

מנכ"ל הקרן הבינלאומית מציע פרס של חצי מליון דולר למביא מידע מוצק על שעלה בגורלו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג.

חיים לב , א' באלול תשע"ב

ספסל ההנצחה לראול ולנברג
ספסל ההנצחה לראול ולנברג
רויטרס

מנכ"ל הקרן הבינלאומית לזכרו של חסיד אומות העולם ראול ולנברג, הודיע בשבוע שעבר כי בעקבות תרומות שהגיעו מאישים רבים לציון יום ההולדת ה־ 100 של ולנברג, הוחלט להכריז על פרס של חצי מליון דולר למי שיביא מידע מוצק על מה שעלה בגורלו של ולנברג ברוסיה.

ההכרזה באה במהלך טקס מיוחד שנערך באו"ם בסוף השבוע האחרון בהשתתפותו של מזכ"ל האו"ם באן קי־מון.

ראול ולנברג היה איש עסקים שפעל כדיפלומט שבדי בהונגריה בתקופת מלחמת העולם השניה, ותוך שימוש במעמדו הדיפלומטי הביא להצלתם ממוות של עשרות אלפי יהודים הונגרים.

בין היתר הנפיק וחילק אלפי דרכוני חסות שבדיים ליהודי בודפסט, הקים רשת של בתי מחסה בחסות הכתר השבדי כמקלט בטוח ליהודים, הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ, ואף התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים.

בסוף המלחמה, לאחר פעילותו הנמרצת להצלת יהדות הונגריה, נפל ולנברג בשבי הסובייטי ומאז אופפת תעלומה את גורלו. סיפורו ומורשתו של ולנברג מצוינים ברחבי העולם, והוא מן האישים הבולטים והמוכרים ביותר שהוכתרו בתואר חסיד אומות העולם.

לדברי מנכ"ל הקרן, שלטונות רוסיה עדיין לא מסרו את כל המידע שיש בידיהם בנוגע לפרשיה זו, על אף שהתבקשו במשך השנים מגורמים רבים לעשות זאת. ככל הנראה בארכיוני הממשל מצוי עדיין חומר רב שלא פורסם על נסיבות העלמו של ולנברג ברוסיה, והידיעה על הענקת פרס כספי של חצי מליון דולר למי שיביא מידע אמיתי, עשויה לעודד אנשים שיש להם גישה וקשרים, להביא את המידע שישפוך אור על התעלומה הגדולה האופפת את הפרשיה.

יצוין כי בעבר הוכרז על פרס של 100,000 יורו למי שיביא את המידע, וכאמור עתה התאפשר להעלות את הפרס לחצי מליון דולר.

בתוך כך נמסר כי בטקס מיוחד שנערך בבית הלבן, חתם נשיא ארה"ב אובאמה על חוק מיוחד שהכניס את ראול ולנברג לרשימת אנשי הכבוד של ארה"ב. חוק זה יאפשר להקים קרנות מטעם הממשל הפדרלי לזכרו של ולנברג ולקרוא על שמו רחובות ושכונות.

אישור החוק התאפשר לאחר מאמצים רבים שהשקיעו בשנה האחרונה אנשי השדולה בארה"ב הנמנים על צאצאי היהודים שניצלו על ידי ולנברג. בראש השדולה עומד העסקן החרדי הרב עזרא פרידלנדר מבורו פארק.