הנאצי נשלח למאסר לפני 67 שנים ונמלט

הפושע הנאצי הורשע ונשלח למאסר ל- 20 שנה בסוף מלחמת העולם השנייה, בשנת 1945, אך באורח בלתי מוסבר הצליח לברוח ממאסר.

חיים לב , א' באלול תשע"ב

בית סוהר, סורגים
בית סוהר, סורגים
ערוץ 7

עדויות חדשות שפורסמו בשבועון ההונגרי HVG מצביעות על גילויים חדשים הנוגעים לעברו של הפושע הנאצי ההונגרי, לאדיסלוס צ'אטארי, בן ה-97, שנעצר בחודש יולי האחרון בהונגריה.

על פי העדויות החדשות, הפושע הנאצי הורשע ונשלח למאסר ל- 20 שנה בסוף מלחמת העולם השנייה, בשנת 1945, אך באורח בלתי מוסבר הצליח לברוח ממאסר.

צ'אטארי הואשם בשעתו בהתעללות ביהודים ואף בסיוע לשליחת אלפים מהם למחנות השמדה כמי שהיה קצין משטרה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה. ראיות נוספות שנאספו על ידי השבועון ההונגרי מעידות כי בשנת 1948 נגזר על הפושע הנאצי גזר דין מוות בצ'כוסלובקיה שלא בנוכחותו. לדברי השבועון, ראיות אלה בכוחן להביא להרשעתו כעת.

כזכור, הפושע הנאצי לאדיסלוס צ'אטארי, המוגדר כאחד הפושעים הנאציים המבוקשים בעולם, אותר בהונגריה על ידי כתבי ה"סאן" הבריטי. הנאצי בן ה- 97 נמלט מקנדה לפני כ-15 שנים, זאת לאחר שזהותו האמיתית התבררה ונפתחו נגדו הליכים פליליים מטעמן של הרשויות בקנדה. כעת מתברר, כי מאז ברח צ'אטארי מקנדה הוא הסתתר בבודפשט ושם ניהל את חייו.

בזמן מלחמת העולם השנייה, פיקד צ'אטארי על גטו בעיר קושיצה, כיום בסלובקיה, והיה מעורב באופן ישיר במשלוח למעלה מ-15 אלף יהודים למחנות ההשמדה.

על פי הדיווח, ברח צ'אטארי מהעיר קושיצה לאחר תבוסת גרמניה במלחמה, ובשנת 1949 נידון לעונש מוות בשל חלקו בפשעי הנאצים במלחמת העולם השנייה. צ'אטארי נמלט לקנדה בשם בדוי והפך לסוחר חפצי אמנות.

"הכתבים שמצאו את צ'אטארי התעמתו איתו בפתח ביתו, הממוקם ליד בתיהם של משפחות שאינן מודעות לפשעים שביצע בעבר", נכתב ב"סאן". "כשנשאל על עברו, נראה הפושע הנאצי המום והשיב: "הסתלקו, איני רוצה לדבר על כך".